Tahiti - o największej wyspie Polinezji Francuskiej

Wokół rafa koralowa, której laguny mienią się w kolorach turkusu i głębokiej zieleni a na plażach czarny i biały piasek, to właśnie przeogromna gama barw, tworzy tę przepiękną wyspę Tahiti.

Tahiti położona na Oceanie Spokojnym, to perła atchipelagu Wysp Towarzystwa, która dzieli się na większą (Tahiti Niu)oraz mniejszą (Tahiti Iti) a łączy je przesmyk (Taravao), o charakterze nizinnym. Jest to największa wyspa Polinezji Francuskiej, która piastuje centralne stanowisko pod względem kulturalnym, gospodarczym oraz politycznym. Znajduje się w połowie drogi między Australią a Kalifornią.

Historia wyspy

Mimo, iż wyspa zostałą odkryta po raz pierwszy przez P.F. de Queirósa w 1606 roku, a w 1767 ponownie przez brytyjskiego badacza S. Wallisa Tahiti, pierwszymi jej mieszkańcami byli Polinezejczycy, którzy między 300 a 800 rokiem dotarli do wyspy. Dopiero w 1768 roku francuzi dotarli do wyspy, opisując ją jako pachnącą, rajską wyspę. Z racji na rozległy obszar oraz urodzajność, była zamieszkiwana przez największą liczbę ludności Wysp Towarzystwa, a niedługo potem mieściła się tam władza polityczna. W 1842 roku, uznana była za protektorat a dopiero 1880 roku uznana została za kolonię a od 1957 roku należy to zamorskiego terytorium Francji. Własny rząd uzyskała w 1996 roku, dzięki czemu jej autonomia uległa wzmocnieniu.

Tahiti – charakterystyka oraz ukształtowanie powierzchni

Przede wszystkim, to górzysta wyspa wulkaniczna, zbudowana z bazaltów. Otoczona jest rafą koralową a znaczna część jej powierzchni pokryta jest bardzo gęstą tropikalną roślinnością. Najwyższy jej szczyt, to Orohena o wysokości 2241 m n.p.m. należy on do wygasłych już wulkanów. Z wąskich wąwozów wyłaniają się małe wodospady a wewnątrz wulkanicznych skał odnaleźć można groty oraz jaskinie tworzące często zbiorniki wodne a spadające kaskady wodospadów, komponują małe stawki a w nich chłodna, krystaliczna woda. Na wyspie odnaleźć można naturalne jezioro Vaihiria. Klimat Thaiti jest podzwrotnikowy, wilgotny, ale także gorący. Udając się nad Ocean, podziwiać można turkusowe laguny. Linia brzegowa zachodniego wybrzeża, charakteryzuje się występowaniem skał oraz plażą, której piasek jest ciemny pochodzenia bazaltowego. Na wschodnim wybrzeżu wyspy, otoczonym przez laguny, piasek jest biały.

Bogactwo Tahiti

Najpopularniejszą dziedziną kultury jest taniec i muzyka, a tamtesze instrumenty takie jak bębny pahu, ukulele czy flety wygrywają rytmy mieszając się z regge a także z melodiami, które przywoływane są przez misjonarzy. Oprócz muzyki czy tańców, wyspa słynie z bardzo smacznej kuchni. Obfitość i różnorodność gatunków warzyw i owoców, daje możliwość popisów kulinarnych. Warto wziąć udział w słynnej uczcie Tahitańskiej – „tamaaraa”, gdzie przybysze witani są śpiewem oraz rozbrzmiewającą muzyką mogą kosztować rodzimych dań z ryb, wieprzowiny czy kurczaka gotowanego na tzw. Zimnym piecu. Z racji na bogactwo upraw, Tahiti słynie z połowu ciemnych pereł, z których wykonuje się piękną biżterię a także z rzeźby, której budulcem są często kamienie wulkaniczne, drewno czy kości.