Tajniki medycyny indyjskiej: ajurweda

Medycyna indyjska, nazywana ajurwedą, jest zaawansowanym systemem ochrony zdrowia za pomocą różnorodnych zabiegów, wspomagających osiągnięcie równowagi trzech sił witalnych.

Naturalne medycyna indyjska - ajurweda liczy sobie ponad pięć tysięcy lat. Jest ściśle związana z systemem wierzeń religijnych i filozofią wschodu. Przez wieki wielcy myśliciele, duchowni i lekarz indyjscy wykształcili zaawansowany system, pomagający osiągnąć równowagę ciała, duszy i psychiki.

 

 

  • Medycyna indyjska - podstawy teoretyczne 

Ajurweda opiera się na pojęciu "panća mahabhutas" oznaczającym siły pięciu żywiołów - przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Dodatkowym elementem, dostępnym jedynie istotom żywym jest prana, definiowana jako siła witalna, energia wewnętrzna, utożsamiana czasem z duszą. Siły te powinny harmonijnie współistnieć w człowieku, aby zapewnić mu zdrowie, jednak gdy któraś przeważa ma to negatywny wpływ na samopoczucie. Żywioły łączą się w tak zwane "dosze", odpowiedzialne za różne funkcje organizmu. Są to "vata" - energia złożona z sił wiatru i przestrzeni, która odpowiada za sprawność ruchową ciała, "pitta", czyli ogień wspomagający procesy metaboliczne i trawienne, oraz "kapha", łącząca wodę i ziemię regenerująca ciało i podtrzymująca jego procesy życiowe. Medycyna indyjska uwzględnia energię "doszy" we wszystkich elementach dbałości o zdrowie - właściwej diecie, pielęgnacji, profilaktyce chorób i ich leczeniu.

 

  • Zastosowanie medycyny indyjskiej 

Medycyna indyjska duży nacisk kładzie na zapobieganiu chorób. Według ajurwedy wszelkie schorzenia są spowodowane zaburzeniem energii i wewnętrznego ładu. Aby nie dopuścić do powstania stanu chorobowego stosuje się właściwą dietę, medytację, ćwiczenia (joga), aromaterapii, masażu i zabiegów oczyszczających. Pielęgnowane w ten sposób ciało powinno być zdrowe i piękne, jednak gdy wystąpią choroby, medycyna indyjska zna wiele sposobów na ich wyleczenie. Są bardziej i mniej inwazyjne techniki ajurwedy. Pierwszym krokiem do ozdrowienia jest zawsze dokładne oczyszczenie organizmu z toksyn. W tym celu wykonuje się różne zabiegi, począwszy od delikatnych masażów, akupresury i specjalnych kosmetyków i medykamentów, aż po stosowanie lewatywy i prowokowanie wymiotów w celu opróżnienia żołądka. Poza oczyszczaniem medycyna indyjska zna inne metody zwalczania schorzeń. Niektóre klasyfikuje się obecnie jako praktyki alternatywne - są to akupresura, akupunktura, aromaterapia, leczenie kolorami i dźwiękiem czy gimnastyka. Medycyna zna też bardziej inwazyjne zabiegi - jako jedna z niewielu starożytnych nauk może poszczycić się bardzo zaawansowaną specjalizacją leczenia chorób wewnętrznych z wykorzystaniem precyzyjnej chirurgii.