Tajpej: serce Tajwanu

Wizyta w Tajpej pozwoli nam poznać imponującą i nowoczesną architekturę oraz tradycyjne szlaki turystyczne ośrodka, łączącego egzotykę z najnowocześniejszymi osiągnięciami cywilizacji.

Tajpej, stolica Tajwanu, bywa określana mianem "dachu świata", ponieważ właśnie w tym fascynującym mieście został zlokalizowany mierzący ponad 500 metrów wieżowiec Taipei 101. Wprawdzie o palmę pierwszeństwa walczą z nim dziś budynki w Dubaju i Mekce, a jednak wciąż robi on ogromne wrażenie na turystach i lokalnej ludności, stając się reprezentacyjną budowlą stolicy Tajwanu.

 

 

  • Położenie geopolityczne Tajpej

Stolica Tajwanu liczy dziś niemal 3 miliony mieszkańców. Wyposażony w dwa porty lotnicze i szereg węzłów komunikacyjnych imponujący ośrodek przemysłowy, mimo zależności od Chińskiej Republiki Ludowej, wiedzie prym w produkcji elektronicznej oraz przemyśle maszynowym i tekstylnym, zarówno na potrzeby regionu, jak i eksportu. Sytuacja gospodarcza Tajpej jest wyjątkowo dogodna. Wciąż jedną z kluczowych i nie rozstrzygniętych dotąd kwestii pozostaje zespół wzajemnych zależności ChRL i Tajwanu. Dlatego Tajpej pozostaje ośrodkiem na styku dwóch kultur i wpływów politycznych dwóch państwowości, walcząc o autonomię, ale jednocześnie nie stroniąc od pewnych zależności, przede wszystkim gospodarczych.

 

  • Tajpej na szlaku turystycznym - miejsca, które trzeba odwiedzić

Jeden z najciekawszych i najbardziej malowniczych ośrodków Dalekiego Wschodu to w rzeczywistości rozległa metropolia, nie mająca w sobie wielu cech egzotycznej wyspy. Dary natury przytłumiła tutaj wyjątkowo ekspansywna cywilizacja. Pozostałością po dawnej dzikiej przyrodzie są gorące źródła Beitou, gdzie dziś mamy szansę skorzystać z dobrodziejstw olbrzymiego ośrodka spa. Koszt takiej formy relaksu jest stosunkowo wysoki, ale sceneria niezapomniana, a oferta usług - niezwykle bogata. Jednym z najciekawszych punktów w trakcie zwiedzania Tajpej może być mroczne Snake Alley, gdzie możemy zobaczyć szereg gatunków węży w klatkach oraz nabyć, niedostępne w Europie, wężowe specjały,w tym również alkohol.

 

  • Serce Tajwanu azjatyckim ośrodkiem kultury

Ciekawym ośrodkiem kultury w Tajpej jest Mauzoleum Czang Kai-sheka - powstały w drugiej połowie XX wieku, na cześć prezydenta Kei-sheka. Dziś jest to olbrzymie centrum rozrywki, oferujące między innymi wizytę w muzeum, filharmonii i teatrze. Tajpej to także kolebka wybitnych twórców światowego kina. Należy do nich Ang Lee - reżyser "Rozważnej i romantycznej" oraz "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka". Warto poszukać w mieście odpowiedzi na pytanie, co stało się inspiracją dla tego wybitnego twórcy, czerpiącego z dobrodziejstwa kultury i tradycji Tajwanu, sąsiedztwa Chin oraz wpływów kultury Zachodu, co doskonale obrazuje charakter wielokulturowej metropolii Tajpej.