Tanoreksja, czyli uzależnienie od opalania się

Uzależnienie od opalania się to coraz częstsze zjawisko. Schorzenie to zwane jest tanoreksją.

Opalona na ciemny brąz skóra kojarzy się na ogół ze zdrowiem i urodą. Wygląda też na tyle atrakcyjnie, że można się od niej uzależnić. Takie potencjalnie niewinne uzależnienie w prosty sposób prowadzi natomiast do tanoreksji.

Czym jest tanoreksja?

Tanoreksja należy do grupy uzależnień. Tanorektycy to osoby, które czują nieodpartą potrzebę ciągłego pogłębiania koloru swej opalenizny. Latem większość czasu spędzają na słońcu, resztę roku poświęcają na regularne wizyty w solarium. Początkowo z częstotliwością raz w tygodniu, z czasem opalanie odbywa się coraz częściej i trwa dłużej. Na ogół pomimo tego, że ich skóra jest wyraźnie ciemna, oni uważają, że wciąż jest zbyt blada. W rozumieniu osoby dotkniętej tym problemem, bladość ciała oznacza małą atrakcyjność fizyczną. Codziennie więc dokonują dokładnych oględzin całego ciała, aby zawczasu nie dopuścić do pojawienia się na nim mniej opalonych fragmentów. Tanorektykom trudno uświadomić fakt, że popadli w uzależnienie. Ci bowiem uważają swą przypadłość za zwykłe uleganie niewinnej przyjemności i dbałość o swój dobry wygląd i samopoczucie. W takich okolicznościach tylko specjalista psycholog lub psychoterapeuta jest w stanie uświadomić choremu powagę problemu.

Czym grozi uzależnienie od opalania?

Uzależnienie od opalania jest wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia i brzemienne w skutki. Pierwszym i najbardziej widocznym efektem tanoreksji jest dużo szybsze starzenie się skóry. Opalanie osłabia włókna kolagenowe, które są rusztowaniem dla skóry, i znacznie przyśpiesza pojawianie się zmarszczek. Ponadto, jak to zwykle bywa podczas przesadnie długiego opalania, dochodzi tu do poparzeń, zapaleń i pękania skóry. Jest to efekt nadmiernego jej wysuszenia. Kolejnym, tym razem śmiertelnie groźnym dla życia skutkiem tanoreksji są nowotwory skóry. Udowodniono, że intensywna ekspozycja ciała na słońce przyczynia się do rozwoju raka. Zbyt intensywne opalanie jest przyczyną 90% przypadków tego typu zachorowań. Równie częstym skutkiem tanoreksji są uszkodzenia wzroku, depresja i trądzik. Ten ostatni faktycznie leczony jest poprzez naświetlanie w solarium, jednak zbyt duże dawki promieniowania mogą nasilać jego objawy. Pomimo tych wszystkich skutków ubocznych tanorektycy zdają się nie widzieć problemu w swym nałogu. Kluczowe dla powrotu do zdrowia jest zatem przekonanie ich do wizyty u psychoterapeuty lub psychologa, specjalistów w leczeniu tanoreksji.