Tapeta na drzwi: zalety i wady

Tapeta na drzwi jest tania i łatwo się nakleja, dzięki niej ukryjemy rysy i upiększymy wnętrze, ale tapeta także ulega uszkodzeniom, a źle nałożona nie wygląda estetycznie.

Koszty remontu (zazwyczaj bardzo duże) można obniżyć, stosując tańsze produkty, nie zawsze jednak są one dobrej jakości, więc warto poszukać innego rozwiązania. Zamiast kupować nowe drzwi, dobrym pomysłem może okazać się tapeta na drzwi.

Zalety tapety na drzwi

Głównym powodem, dla którego tapety często wybierane są do pokrycia ścian i drzwi, jest ich stosunkowo niska cena. Rolkę tapety (zazwyczaj zawiera dziesięć metrów) można kupić już za około dwadzieścia złotych, co wystarcza na dosyć dużą powierzchnię. Dodatkowo tapety są bardzo proste do nałożenia, dzięki czemu nawet prawdziwy laik w zakresie remontowania poradzi sobie z ich naklejeniem. Do nałożenia tapety potrzeba jedynie odpowiedniego kleju (w zależności od ciężaru tapety) i szpachli do wygładzenia. Aktualnie w sprzedaży znajdują się także takie tapety (głównie tapety na drzwi i ozdobne wykończenia), które zawierają już w sobie warstwę kleju, co jeszcze bardziej ułatwia montaż. Kiedy drzwi są uszkodzone, a nie mamy środków pieniężnych na nowe, tapeta może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Po przyklejeniu ukrywa ona niedoskonałości i rysy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest w stanie zakryć poważniejszych uszkodzeń. Tapety, w tym rwnie tapety na drzwi, mają ogromny wybór wzorów i kolorów. Na rynku istnieje wiele firm, zajmujących się produkcją tapet i ich graficzną obróbką. Spośród mnóstwa deseni można wybrać te najbardziej pasujące do wnętrza, mebli i wyposażenia. Jeżeli mamy specjalne wymagania, bez problemu można zlecić zrobienie specjalnej tapety grafikowi. W ostatnich latach popularne stały się także tapety na drzwi w formie zdjęć (fototapety). Mogą one stać się dekoracją samą w sobie, a także upamiętnić wspaniałe chwile z przeszłości. Tapety na drzwi nie tylko są proste w montażu, ale też łatwo je zastąpić innymi. W powszechnym użyciu są tapety, które można czyścić lub pomalować. Przy tak niskiej cenie, można zmieniać dekoracje, jakimi mogą stać się drzwi, zawsze kiedy nam się znudzą.

Wady tapety na drzwi

Pomimo wielu zalet, tapety na drzwi nie stosuje się często. Jest to spowodowane kilkoma ważnymi czynnikami. Przede wszystkim już samo zastosowanie tapety na drzwi może określić nasz status majątkowy: znajomi mogą uznać, że nie stać nas na zakup nowych drzwi. Kleje do tapet na drzwi muszą być bardzo mocne, by tapeta nie odpadła. Z tego właśnie powodu tapetę bardzo trudno usunąć. Jeśli więc nie chcemy oklejać drzwi już cały czas, warto poszukać lepszego sposobu na ich renowację. Tapetę na drzwi zazwyczaj nakleja się, by małym kosztem, odnowić wygląd drzwi i zakryć niedoskonałości. Jednakże sama tapeta także po pewnym czasie ulega uszkodzeniom i zadarciom, a niedokładnie naklejona, może łatwo odpaść.