Technika makro – informacje dla początkujących fotografów

Technika „makro”, polegająca na fotografowaniu bardzo małych przedmiotów wymaga pewnej wprawy i zastosowania aparatu o odpowiednich parametrach oraz prawidłowego oświetlenia.

Technika „makro” to technika fotograficzna oznaczająca pełne detali fotografowanie małych obiektów. Zdjęcia wykonane tą metodą charakteryzują się niesłychaną szczegółowością, a niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Płatki kwiatów, owady czy zwykła moneta sfotografowana w trybie "makro" ukazują się naszym oczom w zupełnie nowym, ciekawmy ujęciu. Aby rozpocząć przygodę z „makro” wcale nie potrzebujemy sprzętu wartego grube tysiące złotych, wystarczy zwykły cyfrowy kompakt. Nawet niektóre telefony komórkowe wyposażone są w aparaty obsługujące tryb „makro”.

 

 

  • Podstawowe parametry aparatu

Jednym z ważniejszych, choć nieco przecenianym parametrem cyfrowego aparatu fotograficznego jest liczba megapikseli matrycy. Określa ona jak dużo światłoczułych punktów znajduje się w aparacie. Popularne kompakty mają około 8 – 10 megapikseli, czyli milionów punktów świetlnych. Równie istotnym, lub może wręcz ważniejszym parametrem jest wielkość cyfrowej matrycy. Najczęściej wynosi ona około 1/2,5 cala. Im większa matryca, czyli mniejsza liczba w mianowniku ułamka tym lepiej, czyli matryca 1/1,7 zrobi zdjęcia lepszej jakości niż ta o wielkości 1/2,3. Bardzo ważne jest również zbliżenie oferowane przez nasz aparat. Tak zwany zoom pozwala na ukazanie takich szczegółów jak na przykład włoski na odnóżach owadów. Jednak nie powinniśmy zwracaj szczególnej uwagi na zoom cyfrowy. Najważniejsze przy wydobywaniu detali fotografowanego przedmiotu jest zbliżenie optyczne.

 

  • Odległość fotografowania

Niezwykle istotnym parametrem przy stosowaniu techniki „makro” jest minimalna odległość od fotografowanego obiektu. Dystans ten nie powinien być większy niż 2 centymetry, a najlepiej gdy jest mniejszy niż 10 milimetrów. Najlepsze aparaty oferują możliwość fotografowania w trybie „makro” z odległością o milimetrów, czyli dotykając fotografowanego przedmiotu. Dla początkujących amatorów fotografii nie jest to oczywiście niezbędne. Najczęściej ceny aparatów z makro „0” mm są dużo wyższeod tych dziesięciomilimetrowych, których efekty fotograficzne nie ustępują wiele lub wręcz zgoła nic znacznie droższym odpowiednikom.

 

  • Właściwe oświetlenie

Bardzo istotne przy wykonywaniu zdjęć techniką „makro” jest prawidłowe oświetlenie fotografowanego obiektu. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się do tego naturalne światło dzienne, doskonale wydobywające barwy obiektów. Jeśli chcemy fotografować w pomieszczeniu najczęściej będziemy musieli posiłkować się fleszem lub zewnętrznym źródłem światła. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w statyw, gdyż fotografowanie drobnych szczegółów powoduje, że najdelikatniejszy ruch ręki podczas robienia zdjęcia może popsuć cały efekt.