Techniki wspomagające płodność

Techniki wspomagające płodność ze strony medycznej polegają na zastosowaniu inseminacji lub zapłodnienia In vitro. Doskonałym sposobem wspomagającym te zabiegi są zioła i właściwa suplementacja.

Techniki wspomagające płodność to tak zwane metody wspomaganego rozrodu czyli zabiegi polegające na inseminacji domacicznej, lub połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych i umieszczeniu zarodka w macicy. W przygotowaniach do tych zabiegów świetnie sprawdzą się zioła i odpowiednia suplementacja.

Naturalne sposoby wspomagające płodność

W procesie zapłodnienia niezbędny jest tak zwany śluz płodny, ułatwia on bowiem wędrówkę plemników oraz odżywia je. Warto zatem zatroszczyć się o zwiększenie jego ilości oraz podniesienie jego jakości. Pomocny w tym względzie jest olej z wiesiołka, spotykany najczęściej w postaci kapsułek. Należy zażywać go od momentu wystąpienia miesiączki aż do owulacji. W drugiej fazie cyklu, po owulacji lepiej zrezygnować z tego specyfiku, gdyż może on wywoływać skurcze macicy, które mogłyby się przyczynić do poronienia. Dla jakości śluzu natomiast duże znaczenie ma magnez. Warto przyjmować go w połączeni z witaminą B6, która ułatwia jego wchłanianie. W okresie starań o dziecko trzeba też zatroszczyć się o prawidłowy wzrost endometrium, warunkującego zagnieżdżenie się zarodka. Na tym polu doskonale sprawdzą się orzechy, migdały oraz ryby. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma ilość, zdrowotność oraz ruchliwość plemników. Zaleca się zatem unikanie gorących kąpieli, obcisłych ubrań, leków, narkotyków oraz alkoholu i tytoniu. W diecie panów nie może zabraknąć nabiału, mięsa, ryb oraz orzechów, które są doskonałym źródłem L-Argininy (aminokwas odgrywający dużą rolę w syntezie białek i cyklu nasieniowodów). Ponadto użyteczna jest właściwa suplementacja, a więc zażywanie magnezu selenu, cynku oraz witamin C, A i E.

Metody wspomaganego rozrodu

Rolę technik wspomagania płodności pełnią: domaciczna inseminacja oraz zapłodnienie pozaustrojowe. Inseminacja znajduje zastosowanie w przypadku męskich problemów z płodnością, czyli problemów z jakością nasienia (mała liczba plemników, mała ich ruchliwość). Zabieg ten polega na umieszczeniu w macicy kobiety, podczas owulacji, najzdrowszych i najbardziej ruchliwych plemników. Plemniki wprowadza się przy pomocy specjalnego cewnika. Inseminacja jest bezbolesna i wykonywana w gabinecie ginekologicznym, w warunkach ambulatoryjnych. Zapłodnienie pozaustrojowe zwane potocznie in vitro jest procedurą bardziej skomplikowaną. Na wstępie kobieta zażywa tabletki hormonalne, które pobudzają jajniki do zwiększonej produkcji komórek jajowych. Potem komórki jajowe są pobierane w krótkotrwałym znieczuleniu. Pobrane jajeczka zapładnia się w warunkach laboratoryjnych na dwa możliwe sposoby. Pierwszy polega na umieszczeniu komórki jajowej w otoczeniu zdrowych i ruchliwych plemników i oczekuje się aż jeden z nich przebije otoczkę komórki. Drugim sposobem jest umieszczenie plemnika w komórce przy pomocy igły pod mikroskopem. Na koniec zapłodnione komórki jajowe umieszcza się w macicy kobiety.