Teleangiektazje i metoda obliteracji - problem rozszerzonych naczynek

Teleangiektazje to pęknięte bądź rozszerzone naczynka krwionośne skóry, zwane popularnie pajączkami. Często stosowaną metodą ich leczenia jest obliteracja.

Teleangiektazje to rozszerzone lub pęknięte naczynka krwionośne, znajdujące się tuż pod skórą. Potocznie są one nazywane pajączkami naczyniowymi. Jest to jedna z najczęściej pojawiających się zmian w obrębie naczyń krwionośnych skóry. Schorzenie to dotyka głównie kobiet – występujący u nich hormon estrogen wpływa na rozluźnienie znajdujących się w naczynkach mięśni, co w efekcie może sprzyjać ich poszerzaniu.

Powstawanie pajączków naczyniowych

Przyczyny powstawania teleangiektazji mogą być dość różnorodne. Wyróżniane są dwa główne typy tego schorzenia. Pierwszy z nich ma charakter pierwotny, czyli samoistny. Związany jest on z wrodzonymi schorzeniami skóry i narządów wewnętrznych. Drugi typ schorzenia ma charakter nabyty (wtórny). Pojawia się on wskutek działania czynników zewnętrznych, na przykład środków chemicznych, leków, zbyt częstego opalania na słońcu bądź korzystania z solarium, przebytych w dorosłym życiu chorób ogólnoustrojowych oraz schorzeń skóry. Pierwszym objawem pajączków jest rumień, czyli zaczerwienienie skóry. Początkowo nie jest on trwały, po jakimś czasie przemija. Ma on jednak charakter nawracający, w wyniku czego utrwala się. Efektem tego jest powstanie trwale rozszerzonych naczynek krwionośnych, które mają czerwoną barwę i które ze względu na położenie – tuż pod powierzchnią skóry – prześwitują przez naskórek. Niekiedy ich liczba jest tak duża i są one położone tak blisko siebie, że na twarzy lub innej części ciała, na której występują, pojawia się jednolita zaczerwieniona powierzchnia, nazywana po łacińsku teleangiectatic erythema.

Metoda obliteracji jak sposób na leczenie teleangiektazji

Teleangiektazje są leczone głównie ze względu na ich nieestetyczny wygląd (zwłaszcza jeśli występują na twarzy). Obecnie jedną z częściej stosowanych metod leczenia jest obliteracja. Jest to metoda nieoperacyjna, polegająca na wstrzykiwaniu w miejsca powstawania pajączków bezbarwnego płynu, który usuwa ślady pęknięcia naczynek, powodując ich zarastanie i zamykanie ich drożności. Płyn podawany jest w niewielkich ilościach i wyłącznie miejscowo, nie powodując podrażnień skóry ani innych niepożądanych skutków. Zabieg polecany jest do stosowania głównie późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, ze względu na to, że założone po jego przeprowadzeniu opatrunki (które należy nosić przez 2-3 tygodnie) utrudniają dokładną higienę osobistą, co w lecie może być dość kłopotliwe. Warto pamiętać, że u około jednej piątej kobiet występuje reakcja uczuleniowa na płyn, powodująca powstawanie brązowych przebarwień na skórze. Aby jej uniknąć przed zabiegiem właściwym można przeprowadzić próbę, która pozwoli określić czy dana osoba jest uczulona na stosowany płyn.