Tematyczny pokój dziecka: pomysły

Pokój naszego dziecka stanowi dla niego często centrum świata, dlatego powinniśmy sprawić, by czuło się w nim dobrze.

Już w etapie oczekiwania na dziecko większość rodziców przygotowuje pokój dla swojej pociechy. W miarę dorastania dziecka konieczna okazuje się zmiana wystroju i aranżacji pokoju dziecięcego. Aby podkreślić indywidualność młodego człowieka, dobrym wyborem będzie zaaranżowanie tematycznego pokoju dziecka.

Rodzaj pokoju tematycznego

Rodzaj tematyki pokoju dziecięcego w dużej mierze zależy od płci i wieku dziecka, a w dalszej kolejności od jego zainteresowań. Przygotowując tematyczny pokój dla chłopca możemy wybierać spośród motywów motoryzacyjnych, sportowych, lotniczych, morskich lub związanych z ulubionymi bajkami dziecka. W przypadku wystroju pokoju dziewczynki dominować mogą motywy zamkowe (królewny, pałace), przyrodnicze (zwierzęta, kwitnąca łąka, motyle) i bajkowe. Można również odwołać się do indywidualnych zainteresowań dziecka i urządzić na przykład pokój muzyczny, plastyczny, matematyczny, teatralny. Gdy dokonamy już wyboru interesującej nas tematyki, wybieramy technikę wykonania tematycznego wystroju. Dobre i godne polecenia efekty uzyskamy malując ściany kilkoma kolorami i ozdabiając je dużymi naklejkami ściennymi o wybranej tematyce. Można również skorzystać z pasków dekoracyjnych, czyli borderów. Bardzo dobrze sprawdzą się też duże plakaty czy fototapety. Dobrym sposobem jest także artystyczne malowanie pokoju dziecięcego, można tu skorzystać z ogłoszeń internetowych. Modne i popularne ostatnio są też szablony malarskie, dzięki którym możemy samodzielnie w łatwy sposób ozdobić pokój wybranymi motywami.

Dodatki tematyczne

Gdy temat przewodni wystroju pokoju został już wybrany, musimy wziąć także pod uwagę inne elementy wystroju wnętrza, jak na przykład meble, lampy, dywaniki, firanki, pojemniki na zabawki. Dopasowanie tych elementów do tematyki pokoju stworzy spójną całość oraz da wrażenie ładu i harmonii. Oczywiście nie trzeba wydawać fortuny na zakup nowych mebli czy firanek, wystarczy choćby wymienić uchwyty w mebelkach (w sprzedaży dostępne są takie z motywem piłek, rybek, kwiatków), naszyć odpowiednie aplikacje na firankę, wyeksponować na półeczkach drobiazgi podkreślające temat przewodni pokoju, tworząc tym samym tematyczny pokój dziecka. Mebelki można także ozdobić motywem z szablonu czy naklejkami, podobnie drzwi albo pojemniki na zabawki. Duży wybór pościeli dziecięcej umożliwia idealne jej dopasowanie do wystroju pokoju. Dodatkowo dobrze jest zachęcić dziecko do uczestniczenia w aranżacji własnego królestwa, na pewno pociecha chętnie namaluje pasujący tematycznie obrazek, który oprawiony w antyramę podkreśli osobisty charakter pokoju.