Templo Mayor - wielka i niesamowita świątynia Azteków

Wielka Świątynia Azteków, Templo Mayor, czyli miejsce, w którym straciło życie tysiące ludzi w imię religii i tradycji - to tu wyrywano jeńcom serca by złożyć je w ofierze bogom.

Aztekowie to jeden z najbardziej znanych i najbardziej krwawych ludów, które zamieszkiwały Amerykę przed przybyciem nań konkwistadorów. Jak wiele plemion, tak i oni, wznosili liczne świątynie ku chwale swoich bogów, wśród nich królowała Templo Mayor, czyli Wielka Świątynia, która znajdowała się w samym sercu Meksyku.

Architektura świątyni azteckiej

Templo Mayor miała kształ piramidy schodkowej, co ciekawe, została zbudowana etapami. W Tenochtitlan (nazwa tłumaczona jako "Miejsce Owocu Kaktusa", dziś miasto Meksyk - stolica kraju) w 1325 roku powstała mała świątynia, na którą przez kolejne dziesiątki lat nakładano jakby kolejne warstwy, powodując tym samym jej rozrost. Ostatni raz piramidę przebudowano w 1497 roku. W swojej końcowej fazie jej podstawa osiągnęła około osiemdziesiąt metrów długości a wysoka była na mniej więcej trzydzieści metrów. Templo Mayor poświęcona była dwóm bogom Azteków: Tlalocowi, który odpowiadał za uprawy i deszcze oraz Huizilopochtli, bogowi wojny. Każdy z bogów miał przeznaczone oddzielne schody prowadzące wprost do świątyni, by ludzie mogli niezależnie składać na nich ofiary. Według podań Templo Mayor była tak stroma, że człowiek, który stałby u jej podnóża, nie byłby w stanie zobaczyć jej wierzchołka, co powinno przypominać mu jego marnym znaczeniu, o wielkości bogów.

Losy Templo Mayor

Najważniejszą świątynię Azteków odkryto przypadkiem w 1978 roku podczas prac budowlanych na terenie Meksyku. Mimo wiedzy na temat jej istnienia, pozostawała tak długo nieodnaleziona, ponieważ tak naprawdę zachowała się jej niewielka część. Gdy w 1521 roku Hiszpanie zdobyli miasto Azteków, całkowicie je splądrowali, a Templo Mayor zupełnie zniszczyli. Znali rytuały plemienia i doskonale wiedzieli, jakie krwawe ofiary składało ono na schodach swojej świątyni. Kapłani wycinali serca jeńców wojennych i oddawali je bogom. Był to ich sposób na ulepszanie świata. Różnie szacuje się skalę tego ludobójstwa - mogła ona sięgnąć nawet osiemdziesięciu tysięcy ludzi. Z tego też powodu konkwistadorzy zrównali piramidę z ziemią. Materiał, który pozyskali ze zniszczonej budowli wykorzystali do budowy nowego miasta - Meksyku. Podczas współcześnie trwających prac badawczych na jego terenie odkryto jeszcze siedem pomniejszych piramid, które wchodziły w skład kompleksu.