Tenorowy flet prosty - kupno i pielęgnacja

Tenorowy flet prosty to instrument muzyczny, wykonany z drewna lub plastiku, w stroju c, idealny zarówno dla dzieci, jak i do gry w orkiestrze, wymagający czyszczenia i konserwacji.

Tenorowy flet prosty to dęty instrument muzyczny, zaliczany do najstarszych i najprostszych instrumentów. Wywodzi się od ludowej piszczałki, posiada zbliżoną do niej konstrukcję. Charakteryzuje się nieco mniejszymi otworami na palce oraz złożonym, stożkowym otworem wylotowym. Jest jednym z czterech odmian fletu prostego, obok fletu sopranowego, altowego i basowego, zbudowany w stroju od c1 do f3, z barokowym palcowaniem. Tenorowy flet prosty produkowany jest z różnych gatunków drewna bądź plastiku, w zależności od przeznaczenia. Instrument wykonany z plastiku przeznaczony jest głównie dla początkujących, samouków, głównie dzieci.

Zakup instrumentu

Zakup tenorowego fletu prostego będzie uzależniony od indywidualnych preferencji i przeznaczenia. Do gry solowej oraz zespołowej poleca się instrumenty wykonane z drewna gruszy lub klonu, z powodu ich miękkości, co bezpośrednio przekłada się na dźwięk: piękny, delikatny, o prostym tembrze. Jeśli tenorowy flet prosty ma służyć do gry w orkiestrze, gdzie pośród wielu instrumentów, wydobyty dźwięk musi być dobrze słyszalny, najlepiej wybrać drewno twarde, jak śliwa, bukszpan, tulipanowiec czy palisander. Flet wykonany z takiego materiału idealnie będzie nadawać się do gry podczas koncertów, posiada bowiem bardzo bogatą barwę dźwiękową. Ponadto przy zakupie instrumentu kierować się należy wagą, dla flecistów lubiących lekkie instrumenty polecane są te z drewna oliwkowego, dla tych, którzy lubią „czuć instrument” sprawdzi się palisander lub grenadilla. Przy wyborze fletu ważną rolę będzie odgrywać z pewnością cena, te wykonane z plastiku są zdecydowanie tańsze, mniej profesjonalne, z drewna oscylują w granicach od trzystu złotych, wzwyż.

Pielęgnacja i konserwacja instrumentu

Każdy instrument, w tym tenorowy  flet prosty, należy poddawać czyszczeniu i konserwacji. Służą do tego szeroko dostępne zestawy do konserwacji, w skład których wchodzą między innymi: olej do czyszczenia, anty-skraplacz, wycior, w zależności od rodzaju posiadanego fletu, plastikowy lub drewniany, sztyft ze smarem do łączeń. Po każdym graniu należy pamiętać, aby dokładnie wysuszyć, każdy element instrumentu, do tego najlepiej użyć wyciora z bawełnianą chusteczką, która nie zostawi włókien w środku fletu, trzeba także zdmuchnąć skroploną parę, która podczas grania, z pewnością nagromadziła się w środku instrumentu. Flet należy poddawać oliwieniu, około trzy razy w roku, aby utrzymać piękny dźwięk, generowany podczas gry. Oliwienie uchroni także instrument przed uszkodzeniaimi, a niewieklkie zadrapania lub pęknięcia zręcznie zatuszuje.