Terapia ozonowa

Terapia ozonowa to innowacyjna metoda leczenia próchnicy w jej początkowym stadium.

Twórcą terapii ozonowej jest profesor Edward Lynch z Anglii. Metoda ta wykorzystuje wybitną aktywność biologiczną ozonu (trójatomowy tlen). Ozon w ciągu 10-40 sekund jest zabójczy dla bakterii odpowiadających za powstawanie i rozwój próchnicy zębów, znakomicie penetruje do zmienionych chorobowo tkanek i tam w głębi ubytku niszczy drobnoustroje.

 

 

  • Opracowywanie próchnicy w początkowym stadium przy pomocy wiertła oznacza przede wszystkim usunięcie oprócz chorych również część zdrowych tkanek zęba. Niedawno odkryta metoda ozonoterapii umożliwia pacjentom m.in. z próchnicą w szczelinach zębów czy próchnicą na powierzchniach gładkich wybór alternetywnego leczenia w stosunku do wiertła stomatologicznego.
  • Według naukowców z Irlandii u 99% pacjentów leczonych za pomocą KaVo HealOzone stwierdzono, że traktowane zęby ozonem są dobrze zremineralizowane a nawet stają się bardziej oporne na działanie bakterii próchnicowych. Zgodnie z tak obiecującymi zapowiedziami część pacjentów uniknie kontaktu z wiertłem dentystycznym, a co za tym idzie z przykrością i bólem w czasie zabiegu stomatologicznego. Jest to oczywiście zgodne z założeniami nowoczesnej stomatologii. Należy dodać, że zabieg ten jest w pełni bezpieczny i może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży.
  • KaVo HealOzone uzyskało bardzo pozytywne opinie autorytetów medycznych w Polsce. Prof. dr hab. n. med. Maria Wierzbicka z Zakładu Stomatologii Zachowawczej AM w Warszawie oceniła terapię ozonową na łamach Rzeczpospolitej słowami: “To bez wątpienia metoda bardzo atrakcyjna, pozwalająca na oszczędzanie tkanki zęba. Dzięki niej możemy leczyć próchnicę, nie usuwając tkanek zęba lub usuwając je w bardzo niewielkim stopniu.” Należy dodać, że nadal trwają badania nad szerszym zastosowaniem ozonu w praktyce stomatologicznej. Terapia ozonowa jest już dostępna w Polsce.