Terapia światłem – działanie i zastosowanie

Terapia światłem jest naturalną metodą wzmocnienia sił obronnych organizmu. Do leczenia schorzeń i wspomagania leczenia farmakologicznego wykorzystuje się zarówno światło naturalne, jak i sztuczne.

O leczniczych właściwościach światła słonecznego wiedzieli już starożytni Egipcjanie i mimo braku wytłumaczenia dla tego procesu, wykorzystywali je w kuracjach medycznych. Dzisiaj wiemy, że energia pochodząca ze światła jest wykorzystywana przez organizm do stymulacji przemiany materii i zwiększania odporności organizmu. Terapia światłem znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń zarówno natury fizycznej, jak psychicznej.

 

  • Wpływ światła na kondycję organizmu
    Powszechnie wiadomo, że światło jest źródłem życia - okazuje się jednak, że nie tylko życia, ale i zdrowia organizmu. Początkowo terapia światłem wykorzystywała jedynie światło słoneczne, obecnie coraz częściej stosuje się lampy - szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy niewiele jest naturalnego światła. Światło słoneczne jest jedynym rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, które przynosi naszemu organizmowi korzyść. Działa rozgrzewająco i aktywizująco, przyspiesza syntezę witaminy D, zwiększa wydzielanie hormonów, polepsza samopoczucie. Pod jego wpływem komórki naczyń krwionośnych wytwarzają cząsteczki tlenku azotu, który wnikając w ścianki tych naczyń powodując ich rozkurczenie i zwiększenie przepływu krwi. Światło wpływa również korzystnie na procesy regeneracyjne organizmu, stymuluje procesy wewnątrzkomórkowe poprawiając przemianę energii i wzmacniając siły obronne organizmu, czyli - krótko mówiąc - wspomaga jego prawidłowe funkcjonowanie. Terapia światłem jest wygodną metoda leczenia, ponieważ może być stosowana przez chorego w domu, w dogodnym dla niego czasie i komfortowych warunkach. Nie jest droga i nie daje efektów ubocznych.

 

  • Zastosowanie fototerapii
    W związku z tym, że terapia światłem sprzyja regeneracji komórek, wykorzystuje się ją w celu wspomagania leczenia ran pourazowych, pooperacyjnych, a z uwagi na działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe - również chorób zapalnych stawów, stłuczeń i zwichnięć. Pomocna jest również w łagodzeniu schorzeń reumatycznych, osteoporozy oraz krzywicy u dzieci oraz osteomalacji (zespół rozmiękania kości) u dorosłych, które są spowodowane niedoborem witaminy D, wytwarzanej przez organizm pod wpływem działania promieni słonecznych. Terapię światłem stosuje się w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema, a także zwykłych przeziębień i alergii. Jest także bardzo skuteczna w leczeniu depresji, zaburzeń snu oraz rytmu biologicznego. W przypadku depresji poprawa może być większa niż w wyniku stosowania leków antydepresyjnych, chory czuje się także o wiele lepiej, ponieważ terapia światłem, w przeciwieństwie do terapii farmakologicznej, nie niesie żadnych skutków ubocznych. Terapia światłe jest skuteczna w około 60-80 procentach. Wykorzystuje się w niej specjalne lampy, choć nie mniej skuteczne (lecz wymagające większej ostrożności) jest opalanie na słońcu bądź w solarium. W wyniku terapii światłem niepożądane objawy chorobowe znikają w ciągu 1-4 tygodni.