Theresiental w Bawarii: śladami szklarstwa w Niemczech

Theresienthal to piękne miasto w niemieckiej Bawarii, chlubiące się długą historią i pięknem szklanych wyrobów.

Niełatwo wyobrazić sobie współczesny świat bez szkła. Jego produkcja była znana już w starożytnej Mezopotamii, a obecnie istnieje wiele gałęzi szklarskiego przemysłu. Wyroby ze szkła służą nie tylko celom użytkowym, często stanowią także ozdobę i w związku z tym nieraz świadczą o wyrafinowanym guście gospodarza domu. Jedną ze znanych i cenionych marek, jeśli chodzi o szklane przedmioty, jest Theresienthal z Niemiec. Podróżując po jednym z tamtejszych szlaków rzemiosła, można lepiej poznać interesującą historię szklarstwa w tym kraju, jak również metody tworzenia niejednokrotnie szklanych arcydzieł.

Wyrabianie szkła
Theresienthal leży w Bawarii, w południowo-wschodniej części Niemiec. Stanowi jeden z punktów na turystycznym szlaku, przybliżającym interesujące dzieje szklanego przemysłu i w ogóle szklane rzemiosło w Niemczech. W tutejszym zamku mieści się muzeum, w którym można zapoznać się z dość skomplikowanym, ale i ciekawym procesem wytwarzania i formowania szkła, a także z dawniejszymi i obecnymi efektami pracy szklarzy. W Theresienthal już od lat 30. XIX wieku działały całe pokolenia rzemieślników. Zdobyły uznanie i szacunek dzięki wysokiej jakości swoich wyrobów, które znalazły się nawet na królewskich i carskich dworach. Do dzisiaj wszystkie elementy wykonywane są tu ręcznie. Poza tym proces produkcji jest w całości nadzorowany przez specjalistów.

Szklane dzieła
Chociażby już z wymienionych wyżej powodów marka Theresienthal gwarantuje wysoką jakość swoich wyrobów. Obecnie trafiają one do wielu miejsc w Europie, Ameryce i Azji. Dla tej marki pracują profesjonalni designerzy. Aktualne kolekcje nieraz odwołują się do dawniejszych form i modeli. Wiele produktów ma też ciekawe, orientalne wzory. Chyba jednak najbardziej znane są tutejsze pięknie grawerowane kryształy. Niezależnie od tego, czy przedmioty mają nowoczesny czy bardziej tradycyjny wygląd, przykuwają uwagę oraz wywołują wrażenie luksusu. Przykładem tego są choćby klasyczne kieliszki Bernadotte czy Concord z efektywnym złotym brzegiem bądź kubki i puchary Glasgow. Zwracają uwagę też kolorowe serie Josephine i Kilimandscharo. Szklanki tej ostatniej mają wizerunki roślin i zwierząt. Z kolei nowoczesny i oryginalny design widać na produktach Ferdinand z wygrawerowanym jamnikiem lub Small Worlds, do których inspiracją najwidoczniej były pszczoły. Wizyta w Theresienthal w Bawarii pokazuje, jak ze szkła można stworzyć arcydzieło i z pewnością będzie duchową ucztą dla miłośników pięknych przedmiotów i prawdziwej sztuki.