Tradycja lanego poniedziałku

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. Dla wielu z nas najciekawszym dniem tych świąt jest lany poniedziałek i tradycje z nim związane.

Właśnie tego dnia pozwalamy sobie na świąteczne szaleństwo polegające na oblewaniu się wodą. To właśnie ten zwyczaj buduje niesamowity urok tego święta. Dla większości z nas lany poniedziałek, zwany również śmigusem dyngusem, to radość i szaleństwo, szczególnie dla tych najmłodszych. W ten szczególny dzień możemy zaobserwować za oknami osiedlowe bitwy pomiędzy grupkami dzieci i młodzieży. Śmigus dyngus daje również dorosłym szanse na spłatanie komuś figla i przemoczenie go do suchej nitki.

Lany poniedziałek kiedyś
Tradycyjny lany poniedziałek ma swoje korzenie w zwyczaju składania wzajemnych wizyt u przyjaciół, bliskich i rodziny, które połączone były z poczęstunkiem oraz jakimś podarunkiem, najczęściej czymś do jedzenia na drogę. Podczas takich wizyt odśpiewywano utwory ludowe oraz religijne. Robiono różne psikusy gospodarzom i gospodyniom, którzy nie ofiarowali niczego odwiedzającym. Oczywiście takie wizyty wiązały się z również z mokrymi niespodziankami. Ten dzień był i jest prawdziwym szaleństwem w wielkanocnej tradycji.

Mokra tradycja
Uwielbiany przez wszystkich lany poniedziałek to tradycja posiadająca pogańskie korzenie, które idealnie się sprawdzają i cieszą popularnością aż do dzisiaj. Celebrowanie tego dnia jest obowiązkiem każdego, kto obchodzi Święta Wielkiej Nocy i w pełni się w nie angażuje. Symbolika tego zwyczaju wiąże się ze zmywaniem grzechów i nieczystości. Oblewanie się wodą miało zapobiec różnorodnym chorobom a także zwiększyć płodność! To wyjaśnia dlaczego szczególnym obiektem zainteresowania w ten dzień są właśnie wszystkie panny na wydaniu. Symbolika wody ma w poniedziałkowej tradycji duże znaczenie. Śmigus dyngus wiąże się również z rozpoczęciem wiosny, budzeniem się wszystkiego do życia, to wszystko właśnie dzięki wodzie. W zamierzchłych czasach dzień ten obchodzono huczniej i ciekawiej niż dzisiaj. Obrzędów i tradycji było więcej, jednak wiele z nich zanikło. Jedną z takich tradycji, związanych również z wodą, było poranne skraplanie pola wodą święconą i wbijanie w grunt krzyżyków poświęconych w kościele. Było to przywitanie życiodajnej wiosny, które miało zapewnić rolnikom urodzaj. Jak widać lany poniedziałek to nie tylko szaleństwo, ale również symbolika. Oblewając się nawzajem wodą, oprócz ogromnej dawki śmiechu i dobrej zabawy, zyskujemy również oczyszczenie z chorób, grzechów i nieczystości a może nawet zyskujemy ogromną dawkę płodności.