Tradycyjna religia Japonii Shinto

Shinto – tradycyjna religia mieszkańców Japonii, w której główną rolę odgrywają bóstwa stanowiące uosobienie esencji otaczających człowieka przedmiotów i zjawisk.

Shinto jest tradycyjnym dla Japonii politeistycznym systemem praktyk religijnych. Nie posiada on założyciela, zaś wywodzi się z Japońskiej mitologii. Do czasu II Wojny Światowej powszechnym dogmatem shintoizmu była wiara, że cesarze Japonii są bezpośrednimi potomkami bogów. Szacuje się, że około 50% Japończyków to wyznawcy tej religii - drugą połowę stanowią buddyści. System ten jest jednak tak mocno zakorzeniony w kraju kwitnącej wiśni i w kulturze Japończyków, że można sądzić, iż w głębi duszy każdy Japończyk jest po trochu shintoistą. Nazwa shinto zapisana w Japońskim alfabecie składa się z dwóch znaków. Pierwszy, czytany kami, oznacza „boga”. Drugi – michi - oznacza „drogę” lub „sposób postępowania”. Stąd też, shinto oznacza w wolnym tłumaczeniu „drogę (etykę/filozofię) bogów”.

Bogowie w religii shinto

Główną osią, wokół której obraca się religia shinto, jest pojęcie kami oznaczające bóstwo. W przeciwieństwie do zachodnich religii monoteistycznych wyznawcy shinto wierzą, że wszelkiego rodzaju przejawy natury (na przykład burza, rzeka czy drzewo), przedmioty (rytualne bębenki, zbroje) oraz miejsca (konkretny dom) zamieszkiwane są przez kami. Istnieje ponad 8 milionów specyficznych bóstw. Dodatkowo każdy shintoista po śmierci sam staje się kami i zostaje związany z konkretnym przedmiotem czy miejscem. Kami są bóstwami, które nie posiadają nieograniczonej mocy wpływu na ludzkie życie. Ich zadaniem jest jedynie pomoc (zazwyczaj) i przewodnictwo wśród żywych. Specyficzną cechą dla osób kierujących się zasadami shinto jest wiara, iż człowiek z natury jest dobry oraz że posiada w sobie kompas moralny, dzięki któremu potrafi odróżnić dobro od zła. Jakiekolwiek złe postępowanie ludzi powodowane jest przez złe duchy (złe kami).

Obrzędy Shintoizmu

Nietypowy z punktu widzenia europejczyków jest również sam system obrzędów w religii shinto. Każda świątynia musi posiadać pewne wymagane elementy. Bardzo ważna jest czystość – w sensie fizycznym oraz duchowym - osób odwiedzających świątynie. Jednakże sama modlitwa jest już sprawą bardzo indywidualną. Nie ma określonej pory ani sposobu jej odprawiania. Może być ona na przykład mówiona lub pomyślana. Może stanowić podziękowanie dla bóstwa lub prośbę o opiekę i bezpieczeństwo. Obrzędy shintoistyczne towarzyszą Japończykom na co dzień przy bardzo wielu okazjach. Jednym z ważniejszych takich wydarzeń jest pierwsza wizyta noworodka w świątyni, gdzie zostaje on oddany pod opiekę wybranemu przez rodziców kami. Ten system religijny jest bardzo specyficzny i praktycznie ekskluzywny dla Japończyków. Trzeba urodzić się i wychowywać w Japonii, aby móc odpowiednio pojąć i zrozumieć kulturalną mieszankę kraju najnowocześniejszych technologii oraz tradycyjnej wiary w bóstwa zamieszkujące otaczające człowieka przedmioty.