Trasy rowerowe w Kachetii

W gruzińskim regionie Kachetia znajduje się pięć, dobrze przygotowanych tras rowerowych, posiadających dobre oznakowanie, informację turystyczną, mapy i rowery do wypożyczenia.

Kachetia to jeden z regionów Gruzji, wysunięty najbardziej na wschód tego kraju, graniczący z Azerbejdżanem. Region ten znany jest z bogatej historii i wielkiej liczby zabytków, a także z dobrze przygotowanych tras rowerowych. Szlaki rowerowe można przemierzać nawet podczas słabej pogody, ponieważ przygotowanie, oznakowanie i informacja turystyczna jest tak dobra, że można wybrać się na nie bez przewodnika. Na pięciu, najlepiej znanych można zwiedzić wiele zabytków i podziwiać niezwykły krajobraz podnóża Kaukazu i regionu Kachetia.

 

Pierwsza: Kvareli – Koriani – Kvareli

 

Posiada długość około dwudziestu kilometrów, rozpoczyna się w mieście Kvareli, ciągnąc się wzdłuż koryta rzeki Patmasuri. Wiedzie rowerzystów przez naturalne środowisko podnóża Kaukazu. Podłoże jest naturalne, dlatego najlepiej podróżować w dni słoneczne. Trasa ta, jak również pozostałe posiada dobre oznakowanie, po drodze można zjeść posiłek w lokalnych restauracjach.

 

Druga: Kvareli – Vazuani – Bursa – Koriani – Kvareli

 

Prowadzi rowerzystów przez naturalne środowisko Gruzji, pośród lasów, przełęczy, po naturalnym podłożu. Jej długość to zaledwie piętnaście kilometrów, dość wyczerpujących, znajduje się na niej wiele podjazdów i wzniesień. Trasa dobrze przygotowana i dzięki przejrzystemu oznakowaniu łatwo przejechać ją samodzielnie. 

 

Trzecia: Kvareli – Nekresi – Kvareli

 

Posiada długość piętnastu kilometrów, obejmująca kilka bardzo atrakcyjnych zabytków. Znajdują się na niej budynki sakralne, z różnych okresów historycznych. Najstarszy to kaplica, pochodząca z czwartego wieku, wszystkie należą do kompleksu klasztornego Nekresi. Szlak dobrze oznakowany, o naturalnym, utwardzonym podłożu.

 

Czwarta: Kvareli – jezioro i wąwóz Duruji – Kvareli

 

Ta droga rowerowa zaliczana jest do najłatwiejszych, o długości piętnastu kilometrów, wiodąca do jeziora Duruji i z powrotem, do Kvareli. Należy do najpiękniejszych, obok naturalnych krajobrazów znajduje się na niej kilka zabytków. Łatwa do przemierzenia i dobrze oznakowana.

 

Piąta: Kvareli – Shilda – Sabue – Armati – Gremi – Kvareli

 

Najdłuższy szlak rowerowy Kachetii, posiadający długość czterdziestu kilometrów, z największą ilością zabytków, pozwalających na przegląd gruzińskiej historii. Posiada zmienne podłoże, dobre oznakowanie i należy do najpopularniejszych, spośród pięciu wymienionych. Znajduje się na nim wiele kościołów, z różnych okresów, królewska cytadela z szesnastego wieku czy Kościół Archaniołów. 

 

Kachetia - informacja turystyczna 

 

Jednym z najlepszych przewodników po kacheckich trasach rowerowych są mapy, przygotowane przez Gruzińską Narodową Agencję Turystyczną. W Kachetii, w mieście Kvareli można znaleźć Centrum Informacji Turystycznej i rowery do wypożyczenia. Na każdym z kacheckich szlaków rowerowych znajdują się bary i restauracje, w których można spożyć tradycyjne dania gruzińskie, napić się lokalnych win. W miastach, miasteczkach i we wsiach Kachetii można znaleźć nocleg w hotelu lub kwaterze prywatnej.