Trzymanie węża w domu - porady

Trzymanie węża w domu polecane jest osobom, które lubią obserwować procesy życiowe zwierząt. Wąż musi mieć zapewnione odpowiednie warunki bytowe. Są to zwierzęta, które nie dają się oswoić.

Trzymanie węża w domu może dostarczyć wiele radości i sprawić dużo satysfakcji. Decydując się jednak na ten krok należy pamiętać, że węże to nie maskotki i nie nadają się do przytulania czy głaskania.

Wybór węża

Decyzja o zakupie węża powinna być gruntownie przemyślana, gdyż węże wymagają odpowiednich warunków bytowych, nadają się wyłącznie do obserwacji, a także długo żyją. Początkujący powinni wybierać łagodne gatunki i młode osobniki, które łatwiej adaptują się do nowego otoczenia, bo o oswojeniu czy przywiązaniu gada raczej nie ma mowy.

Terrarium

Na terrarium trzeba wybrać odpowiednie miejsce, pamiętając o tym, że najpewniej będzie ono rosło wraz z wężem, a dusiciele osiągają naprawdę pokaźne rozmiary. Ponadto węże potrzebują spokoju i stałych temperatur, a więc terrarium nie może stać przy oknie, kaloryferze czy w ruchliwym miejscu. Minimalne wymiary terrarium to: długość to 1/3 długości ciała węża, szerokość 1/2 długości ciała węża, wysokość dla węży naziemnych 1/2 długości ciała, dla węży nadrzewnych 1 długość ciała. Gady są ciepłolubne, a zatem niezbędne jest zamontowanie mat grzewczych wyposażonych w termostat tak, by można było regulować temperaturę w terrarium. Potrzebne będzie także oświetlenie oraz zapewnienie wężowi odpowiedniej wilgotności. Rolę ściółki może pełnić włókno kokosowe przemieszane z torfem lub piaskiem. Węże potrzebują również gałęzi lub kory, o którą będą mogły się ocierać podczas wylinki, zbiornika z czystą wodą oraz przynajmniej dwóch kryjówek. Terrarium trzeba utrzymywać w nieskazitelnej czystości, aby zapobiec rozwojowi roztoczy zagrażających zdrowiu gada.

Wylinka węży

Węże rosną, a temu procesowi towarzyszy tak zwana wylinka, czyli zmiana skóry na większą. Objawami wylinki jest utrata kolorów, ospałość, a oczy robią się mlecznobiałe. W tym czasie wąż jest ślepy i nie należy go wówczas ruszać ani karmić.

Jadłospis węża

Trzymanie węża w domu wiąże się z jego karmieniem. Węże żywią się gryzoniami od myszy i szczurów po świnki morskie i króliki. Ważne jest, aby wielkość posiłku była dostosowana do wielkości węża. Nie można podać małemu wężowi dużego szczura. Żywe gryzonie bronią się i mogą wyrządzić krzywdę gadowi stąd najlepiej podawać martwe lub ogłuszone zwierzęta. Młode węże należy karmić co trzy cztery dni, starsze jedzą znacznie rzadziej, dorosłe węże właściwe (zbożówki) raz na dwa tygodnie, natomiast dusiciele raz na miesiąc.