Tuluza, czyli la ville rose

Różowe miasto, czyli położona nad Garonną Tuluza, to jeden z najważniejszych ośrodków naukowych we Francji - pełen zabytków i atrakcji turystycznych.

Tuluza położna jest nad rzeką Garonną. w regionie Midi-Pyrénées, znajdującym się w departamencie Górna Garonna. Tuluza ma bardzo ciekawą historię - w starożytności stolicą Wolków, następnie należała do cesarstwa rzymskiego. W późniejszych latach była najważniejszym miastem królestwa Wizygotów, Franków i królestwa Akwitanii. W trzynastym wieku Tuluza przyłączona została do Francji.

 

 

  • Zabytki Tuluzy 

Tuluza znana jest jako "la ville rose", czyli różowe miasto. Jest to spowodowane dużą ilością ciemnoróżowych budynków w tym mieście. Centrum znajduje się w pobliżu Place Du Capitole. W Ogromnym budynku Capitole znajduje się ratusz, teatr i opera. W pobliżu położony jest jeden z najważniejszych zabytków - katedra St - Sernin – wzorowana na świątyniach romańskich. Uwagę zwraca imponująca dzwonnica oraz dziewiętnastowieczne płaskorzeźby. We wnętrzach katedry znajduje się grób St – Saturnina, pierwszego biskupa Tuluzy, który zginął męczeńską śmiercią. Inne ważne świątynie to katedra St-Etienne z charakterystycznymi krużgankami i fontanną , kościół Notre – Dame de la Daurade, kościół des Jacobins, a także liczne renesansowe domy i płace, jak hotel d’ Assezat, hotel de Bernuy i hotel de Bagis. Warto odwiedzić także ogród botaniczny oraz ogród królewski. Zwiedzanie Tuluzy ułatwia dobrze rozwinięta siec komunikacyjna – polaczenia z innym miastami, autostrada, metro i połączony Kanałem Południowym z Morzem Śródziemnym port rzeczny.

 

  • Muzea i nauka 

Tuluza to ważny ośrodek naukowy i kulturalny. Swoją siedzibę mają tutaj Uniwersytety Capitole, Le Mirail i Paul Sabatier. To sprawia, że w mieście możemy spotkać wielu młodych ludzi oraz liczne imprezy, koncerty czy wydarzenia kulturalne. Życie nocne koncentruje się na placu du President oraz pobliskiej Alee Roosevelt. W Tuluzie są także interesujące muzea - na uwagę zasługuje przede wszystkim jedno z najbogatszych pod względem zbiorów w całej Francji - Musee des Augustins. Jego siedziba znajduje się w dawnym klasztorze Augustaniów oraz dziewiętnastowiecznych budynkach wzniesionych przez Viollet–le Duca i Darcy’ ego. Bogate zbiory to między innymi ogromne figury świętych i apostołów na dużym dziedzińcu z kaplicą Notre- Dame de la pitie, rzeźby czy portrety. W Musee St- Raymond można podziwiać kolekcje sztuki rzymskiej. Ciekawe ekspozycje dotyczące sztuki Dalekiego Wschodu znajdują się w Musee Georges – labit.