Tworzenie bloga krok po kroku

Tworzenie bloga należy rozpocząć od wyboru płatnego lub darmowego serwisu blogowego, powinno się zadbać o odpowiednią nazwę i wygląd strony.

Odkąd Internet stał się powszechnym źródłem informacji, również twórczość, zazwyczaj chowana w szufladach, ujrzała światło dzienne. Dzieje się to za pomocą stron internetowych, ale szczególną popularnością cieszą się blogi. Stworzenie bloga jest bardzo proste i nie trzeba mieć żadnych informatycznych zdolności

Wybór serwisu blogowego

Tworzenie bloga powinniśmy zacząć od znalezienia odpowiedniego serwisu. Wszystko zależy od umiejętności, jakie posiadamy i tego jak bardzo chcemy się poświęcić w prowadzenie bloga. Serwisy blogowe oferują bardzo wiele możliwości. Istnieją takie, w których warunkiem jest publikowanie zdjęć w każdym poście (fotoblogi) lub filmików (videoblogi), ale zdecydowana większość oferuje więcej możliwości (blogi indywidualne i zbiorowe, prywatne i firmowe, tekstowe i multimedialne). Warto zwrócić uwagę, jakie blogi są najczęściej tworzone w danym serwisie, ile jest użytkowników i czy jest zachowana kultura w komentarzach.

Płatny czy darmowy?

W zależności od serwisu blogowego mamy do wyboru dwa rozwiązania. Możemy zapłacić i wtedy mamy dostęp do wielu szablonów i innych ciekawych opcji (na przykład reklamy, możliwość blokowania niechcianych użytkowników i inne). Takie serwisy blogowe są uznane za bardziej profesjonalne. W darmowej opcji mamy zazwyczaj zdecydowanie mniej możliwości, a blogerem może zostać każdy, co nie często nie sprzyja jakości komentarzy.

Rejestracja

Tworzenie bloga zaczyna się od rejestracji. Zazwyczaj wystarczy mieć tylko e-mail (zdarza się, że serwis blogowy wymaga stworzenia e-maila w swojej bazie), który wpisujemy wraz ze swoimi danymi (najczęściej nick, którego chcemy używać). W przypadku płatnych blogów należy także wysłać SMS na podany numer lub przelać pieniądze za pomocą konta bankowego lub systemu paypal. W tym wypadku powinno się zachować szczególną ostrożność i sprawdzić wiarygodność serwisu blogowego.

Nazwa bloga

Bardzo ważnym czynnikiem przy tworzeniu bloga, jest wymyślenie jego nazwy, która powinna być krótka i łatwa do zapamiętania. Najlepiej, by adres bloga sugerował, co na nim można znaleźć. Nazwa bloga ma znaczny wpływ na ilość odwiedzających go osób.

Wygląd bloga

Kiedy już wybraliśmy odpowiedni serwis i zarejestrowaliśmy się, możemy zająć się samym blogiem. Pierwszym etapem tworzenia bloga jest zapoznanie się z jego interfejsem i przystosowanie wyglądu do naszych upodobań. W bazie zazwyczaj mamy do wyboru kilka/kilkanaście darmowych szablonów, które łatwo możemy zainstalować na swoim blogu. Jeśli znamy podstawy html'u, możemy spróbować sami stworzyć wygląd bloga. Opcją dla osób, które tego nie potrafią, mogą być szabloniarnie, na których można zamówić szablon.

Reklamy

Większość serwisów blogowych ma już wbudowane reklamy w strukturę blogów i nie można ich zmienić ani usunąć. W niektórych jednak reklam nie ma. W tym wypadku sami możemy zamieścić takie banery reklamy dodatkowo na tym zarabiając (najpopularniejsza firma zajmująca się reklamami to Google AdSense).

Wybór głównej tematyki

Aby ograniczyć losowe wejścia na stronę, w opcjach warto wybrać tematykę bloga. Dzięki temu mamy większe szanse otrzymania rzeczowych komentarzy od osób, które interesują się tym samym. Należy jednak pamiętać, że posty należy pisać zgodnie z wybraną tematyką, inaczej możemy nie trafić na ludzi o podobnej pasji.

Pisanie bloga

Nie wystarczy bloga założyć, ale trzeba także dobrze go prowadzić. Posty powinny być pisane regularnie z dbałością o poprawność językową. Internauci nie są zazwyczaj ciekawi szczegółów, dotyczących życia danego blogera, a zdradzanie informacji personalnych nie jest też bezpieczne. Należy pisać ciekawie i korespondować z czytelnikami, na przykład poprzez komentarze a tworzenie bloga okaże się bardzo wciągającym zajęciem.