Tworzenie z modeliny - zabawy z dzieckiem

Tworzenie z modeliny rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i kreatywność, a do tego może być świetną zabawą.

Modelina to masa termoutwardzalna, występująca we wszystkich kolorach tęczy i dostępna w prawie każdym sklepie. Jej właściwości modelarskie przypominają plastelinę - jest bardzo prosta w obróbce. Dzięki temu każdy może przekonać się, że tworzenie z modeliny to przyjemna, rozwijająca zabawa, trenująca motorykę, ucząca mieszania barw i rozwijająca wyobraźnię.

 

 

  • Modelina - podstawowe informacje

Tworzenie z modeliny to nie tylko zabawa dla dzieci - zajmują się tym także zawodowi artyści, tworząc z tej masy biżuterię i sztukę użytkową. Dlatego w sklepach znaleźć można wiele rodzajów modeliny o różnych barwach i właściwościach. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przez zakupem, jest nietoksyczność modeliny - najlepiej, jeśli na opakowaniu znajduje się znak "3+", oznaczający, iż z produktu korzystać mogą dzieci powyżej trzeciego roku życia. Warto wypróbować propozycje kilku producentów - niektórym dzieciom odpowiada twardsza modelina, innym - bardziej miękka. Modelinę po utwardzeniu można malować i lakierować (nawet lakierem do paznokci).

 

  • Lepienie z modeliny

Przystępując do tworzenia z modeliny warto położyć na stole folię lub ceratę - łatwo będzie po niej turlać masę, a jednocześnie zapobiegnie ona brudzeniu się podłoża. Do lepienia figurek czy biżuterii bardzo przydatne będą różne narzędzia: szydełko lub wykałaczka, szczoteczka do zębów, wałek (lub szklana butelka z prostymi, gładkimi brzegami), koraliki, a nawet wyciskarka do czosnku, która posłuży do tworzenia pięknych modelinowych włosów. W wypadku konieczności użycia ostrych narzędzi - nożyka czy igły - potrzebna będzie pomoc rodzica. Dobrym pomysłem jest przygotowanie miseczki z chłodną wodą, w której dziecko moczyć będzie dłonie - wówczas modelina mniej się do nich lepi. W wypadku lepienia korali, przed zrobieniem w nich dziurkek warto odłożyć je na dłuższą chwilę, aż stwardnieją.

 

  • Utwardzanie modelinowych dzieł

Po skończeniu lepienia przychodzi czas na utrwalenie wyników pracy. W tym celu należy, ściśle trzymając się zaleceń producenta, podgrzać modelinę. Niektóre masy wymagają gotowania, inne zaś pieczenia - w różnych temperaturach. Do gotowania modeliny warto użyć już raz przegotowanej wody, wówczas utrwalone figurki mniej bledną. Aby modelinki były błyszczące i miały intensywne kolory, można na chwilę zanurzyć je w oleju, a następnie wytrzeć do sucha kuchennym ręcznikiem. Ten sam efekt daje lakierowanie.