Tworzenie z papieru - kreatywne dziecko

Tworzenie z papieru jest doskonałym zajęciem zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieci, dzięki któremu pobudzimy ich wyobraźnię i pomożemy rozwinąć się kreatywności.

Rodzice często zastanawiają się, jak bawić się z dzieckiem, które skończyło pierwszy rok życia. Najlepszym pomysłem do wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem tak, by dało mu to wiele radości i zabawy, jest tworzenie z papieru przeróżnych zabawek.

Tworzenie zabawek z papieru dla najmłodszych

Do tworzenia z papieru przydadzą się kartony, gazety czy kolorowy papier. Z tekturowego pudełka można zbudować domek dla lalek lub garaż dla samochodów. Dziecko samodzielnie może pomalować budowlę farbami i wskazać, gdzie trzeba wyciąć okna i drzwi. Z gazet można uformować kule,  którymi dzieci mogą się obrzucać albo można zorganizować zawody we wrzucaniu tych kulek do ustawionego nieco dalej wiaderka. Z gazet można też zrobić śnieg. Wystarczy podrzeć kartki na drobniutkie kawałeczki, rozrzucić na ziemi i kazać dziecku zbierać je łopatką do wiaderka. Ciekawą zabawą jest robienie z gazet samolotów i latawców z barwnymi tasiemkami doczepionymi do ogona i wspólnie z dzieckiem puszczanie ich podczas wiosennego spaceru. Warto zostawiać opakowania papierowe po lekarstwach, butach, czy innych przedmiotach, pomalować je farbami. Stworzy się w ten sposób klocki, z których dzieci mogą budować przeróżne rzeczy.

Tworzenie z papieru jako zabawa dla starszych dzieci

Starsze dzieci, które potrafią posługiwać się nożyczkami i klejem, mogą same wykonywać zabawki z papieru. Popularna metodą jest origami. Dzięki temu sposobowi dzieci mogą stworzyć zwierzaczki, choinki, ptaszki, gwiazdki. Ciekawym pomysłem jest zrobienie papierowego przypominacza w kształcie kota. Wystarczy z papieru wyciąć kształt kota, namalować oczy i wąsy, a do korpusu przykleić klejem samoprzylepne karteczki, na których będzie się zapisywało ważne informacje, aby ich nie zapomnieć. Na koniec kota trzeba przykleić do lodówki za pomocą magnesu. Z papieru można wykonać również kolorowe czapeczki na bal urodzinowy, które ozdabia się paskami z kolorowej krepy, motylami z papieru i gwiazdkami z folii aluminiowej. Natomiast na bal maskowy dzieci mogą zrobić z papieru maski z wyciętymi otworami na oczy nos i usta oraz koronę dla królewny, lub kapelusz dla czarodzieja. Doskonałą ozdobą dziecięcego pokoju będą kwiaty wykonane z papieru. Płatki należy wykonać z kolorowych kolorowych kółek wyciętych z papieru, a łodygę z drucika owiniętego zieloną krepą. Tworzenie z papieru jest popularne w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy dzieci mogą z papieru wykonać zielone choinki na plastelinowych podstawkach, lub wiszące na choince bombki w kształcie bałwana, Mikołaja lub gwiazdek. Doskonałym pomysłem dla dzieci będzie zrobienie papierowych kukiełek na patykach, którymi można potem bawić się w teatrzyk. Bardzo popularnymi grami internetowymi są tak zwane Ubieranki, które można samemu stworzyć z papieru. Wystarczy z kartonu wyciąć kształt człowieka, a następnie ubierać go w wycięte z papieru sukienki, spodnie i bluzki, poprzez zakładki na ubraniach, dzięki którym umocuje się ubranie do szablonu człowieka.