Udar cieplny – objawy i postępowanie

Osłabienie, nudności czy utrata przytomności mogą oznaczać udar cieplny, który jest groźny dla organizmu.

Przegrzanie organizmu, najczęściej głowy oraz karku może być bardzo groźny dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Na udar cieplny najbardziej narażeni są ludzie w podeszłym wieku oraz dzieci. W zależności od stopnia nasłonecznienia, objawy można samodzielnie załagodzić lub zwrócić się do lekarza.

 

 

  • Przyczyny nasłonecznienia

Zazwyczaj udar cieplny spowodowany jest nadmierną ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe. Może także wynikać z przebywania w dusznej i wilgotnej atmosferze oraz przy wzmożonej aktywności fizycznej. Nasłonecznienie polega na gromadzeniu się zbyt dużej ilości ciepła w organizmie, co zaburza jego regulację cieplną. W takich sytuacjach pocenie się jest naturalnym procesem obronnym, jednak gdy doszło już do przegrzania, organizm nie jest w stanie odpowiednio się ochłodzić. Oprócz dzieci i osób starszych, na dostanie udaru cieplnego narażeni są chorzy na cukrzycę, osoby otyłe, oraz te, które są pod wpływem alkoholu.

 

  • Objawy udaru cieplnego

Osoba, która cierpi na przegrzanie organizmu jest przede wszystkim bardzo osłabiona. Może występować przyspieszony puls, bardzo wysoka gorączka (nawet ponad 40 stopni) czy suchość skóry. Inne objawy to podwyższenie ciśnienia krwi, wyczerpanie oraz nudności i wymioty. Chora osoba może mieć dreszcze oraz zawroty głowy. Mogą także występować omdlenia, zaburzenia świadomości (majaczenie) czy utrata przytomności. Jeśli udar spowodowany jest nadmierną ekspozycją na słońce, mogą pojawić się oparzenia I i II stopnia i brak pocenia się.

 

  • Pomoc w razie przegrzania

Każdy może udzielić pierwszej pomocy osobom, które dostały udaru. Chorego należy przenieść w zacienione miejsce z dostępem do świeżego powietrza. Należy ustawić ją w pozycji półsiedzącej. W miarę możliwości, bardzo pomocne mogą okazać się zimne okłady na twarz. Chory powinien spożywać bardzo dużo płynów, ponieważ grozi mu odwodnienie. Zakazane jest podawanie alkoholu oraz kawy i herbaty. Najlepiej pić niegazowaną, chłodną wodę mineralną w dużych ilościach ale małymi łyczkami. Zamiast prysznica powinno się zastosować chłodną (ale nie lodowatą, bo może prowadzić do szoku termicznego) kąpiel. Jeśli chory jest nieprzytomny, należy go ustawić w pozycji bocznej ustalonej i wezwać pogotowie ratunkowe. Przez kilka następnych dni należy unikać kontaktu ze słońcem.

 

  • Zapobieganie nasłonecznieniu

Aby uniknąć groźnego udaru cieplnego, nie należy zbyt długo przebywać na słońcu. Nie powinno się wychodzić w godzinach 12-14 i opalać się lub kąpać w pełnym słońcu. Należy pamiętać, że niektóre leki (antykoncepcyjne czy antydepresyjne) zwiększają wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Zawsze powinno się nosić nakrycie głowy, które chroni przed przegrzaniem. Warto nosić przy sobie butelkę niegazowanej wody mineralnej i regularnie uzupełniać płyny podczas upalnych dni.