Udrożnianie żył za pomocą stentu.

Stent to niewielka rurka umożliwiająca udrożnienie naczynia krwionośnego, a życie z nim to szereg wyrzeczeń pokarmowych i finansowych.

Stent to niewielka rurka wykonana ze stali lub stopu chromu i kobaltu, służąca do udrożniania nieaktywnych żył ze zmianami miażdżycowymi. Zakłada się go na największych naczyniach krwionośnych, które mogą ulegać zatykaniu. Za jego trwałość odpowiada struktura siateczkowata. W skrajnych przypadkach stosuje się go do udrożniania tętnicy szyjnej i mózgowej po udarze mózgu.

 

 

 • Na jakiej zasadzie działa stent?
  Rurka wprowadzana jest do ciała pacjenta poprzez cewnik przez tętnicę udową, promieniową lub biodrową w gabinecie radiologicznym, nie na sali operacyjnej. Balonik, który wprowadza się razem z nim powoduje zmiażdżenia zatoru wywołanego miażdżycą. Przez cały czas zabiegu monitorowane jest prawidłowe jego położenie. Zabieg trwa około 30 minut i kończy się rozprężeniem balonika przez wstrzykiwany specjalny płyn oraz wyciągnięciem cewnika, jeżeli doszło do prawidłowego jego przeprowadzenia.
   
 • Skutki zabiegu z użyciem stentu
  Niedługo po zabiegu dochodzi do narastania tkanki wokół wszczepionej rurki, gdyż dochodzi do naturalnego drażnienia ścianek naczynia, przez co pojawia się owa tkanka zwana neointimą. Może ona doprowadzić w późniejszym czasie do ponownego zamknięcia naczynia. Aby temu zapobiegać wszczepiane stenty wydzielają specjalną substancję, aby temu zapobiegać. Substancjami jakich używa się do tego celu są substancje zapobiegające narastaniu owej tkanki. Mają również działania uboczne niekiedy prowadzące do powstania zakrzepu w naczyniach krwionośnych, ale takie powikłanie jest bardzo rzadkie. Badacze jednak posunęli się krok dalej i wykonali szkielet stentu z polimeru kwasu mlekowego pozwalając tym samym i wspomagając wchłanianie tych szkodliwych substancji.
   
 • Zalecenia po zabiegu wszczepienia stentu
  Tuż po samym zabiegu nie wolno zmieniać pozycji ciała przez kilka godzin, ani poruszać ciałem w tym rękami i nogami. Po tym czasie w miejscu nakłucia założona zostanie opaska uciskowa, której nie wolno zmoczyć. Lekarze i pielęgniarki będą doglądać ciśnienia krwi i tego jak goi się rana, przez którą stent został wprowadzony. Przede wszystkim należy kontrolować stan zdrowia co 3-6 miesięcy i stosować się do zaleceń lekarza. Należy zrezygnować z wysoko tłuszczowej diety i soli oraz uprawianie ćwiczeń fizycznych w tym również sex. Jeżeli dojdzie do ponownego pojawienia się bólu w klatce piersiowej, krwiaki, kaszel z domieszką krwi lub nie przestające krwawić rany natychmiast należy zgłosić się do lekarza. Może to oznaczać nawrót choroby i wymóg ponownego założenia stentu.