Ukryte wady mieszkania: na co uważać

Ukryte wady mieszkania mogą stać się przyczyną kłopotów, które wynikają z usterek technicznych, uniemożliwiających wygodne życie lub z nieznośnego sąsiedztwa czy niewygodnego usytuowania budynku.

Współcześnie budowane mieszkania są znacznie lepiej wykonane niż te przed dwudziestu i więcej laty. Niesolidni wykonawcy zdarzają się jednak i dziś. Dlatego przed przyjęciem własnego lokum należy koniecznie dokładnie je obejrzeć, by zauważyć ewentualne ukryte wady mieszkania, które powinny zostać usunięte.

 

Techniczne ukryte wady mieszkania

 

Zanim przyjmiesz mieszkanie, dokładnie je obejrzyj, zapisz swoje uwagi, by ich nie zapomnieć w trakcie spotkania z przedstawicielem administracji. Zwróć uwagę na wypoziomowanie podłóg oraz sufitów, a także na pionowanie ścian mieszkania. Do tego zaopatrz się w długą na dwa i pół metra łatę i dokładnie sprawdź wszystkie powierzchnie. Jeśli ściany nie są gładkie, zaznacz to również. Źle wprawione okna przy ich otwarciu do połowy będą się zamykać lub otwierać. Obejrzyj także stan szyb, czy nie są uszkodzone, podrapane. Zobacz, czy uchylone okno dobrze się zamyka, czy działa mikrowentylacja, które jest niezbędna w każdym mieszkaniu. Sprawdź, czy spod parapetów nie czujesz podmuchów wiatru, ponieważ zabrakło wystarczającej izolacji. Każde drzwi otwarte do połowy nie powinny się wychylać w żadną stronę, bo jeśli się same zamykają lub otwierają, są wadliwie wstawione w ściany. Sprawdź również drożność wentylacji oraz działanie kanalizacji. Przyjrzyj się, czy w estetyczny sposób rozmieszczono wszelkie instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne.

 

Ukryte wady mieszkania – uwagi ogólne

 

Ukryte wady mieszkania mogą mieć także charakter bardziej ogólny. Decydując się na mieszkanie, zwróć uwagę na usytuowanie budynku, w którym masz zamiar je zakupić. Weź pod uwagę odległość do pracy, możliwości dojazdu, ewentualnie czas, który powinieneś poświęcić na dojście do przystanku. Ważna jest infrastruktura okolic przyszłego zamieszkania. Sprawdź, czy w tej części miasta mieszczą się szkoły, przedszkole, sklepy oraz inne budynki użyteczności publicznej: poczta, kościół, bank, bankomaty. Bliskość wspomnianych instytucji spowoduje w przyszłości dużą oszczędność czasu prywatnego. Rozważ także, czy nie będzie przeszkadzać hałas i nie pojawi się niebezpieczeństwo wynikające z dużego ruchu ulicznego, bliskości tramwaju lub przejeżdżających pociągów. Następnie przyjrzyj się samemu budynkowi. Popatrz, na którą stronę świata wychodzą okna mieszkania: czy nie będzie zbyt ciemno z powodu północnego usytuowania okien i balkonu lub zbyt ciepło latem. Piętro, na którym położone jest mieszkanie, ma również istotne znaczenie, zwłaszcza, gdy w budynku brak windy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy za kilkanaście lat będziesz w stanie wchodzić z zakupami kilkakrotnie w ciągu dnia.