Ulewanie pokarmu – porady

By zapobiec ulewaniu pokarmu należy dziecko w odpowiedni sposób karmić, w trakcie posiłku zapewnić mu spokój, zaś po nim trzymać je w pionowej pozycji.

Ulewanie pokarmu u dzieci to nic innego jak wymiotowanie po posiłku. Jest to normalne zjawisko, które nie powinno niepokoić rodziców. U dzieci do około 6 miesiąca życia ulewanie jest bardzo częste, bowiem spowodowane jest kształtowaniem się niedojrzałych jeszcze zwieraczy pomiędzy przełykiem i żołądkiem.

Odpowiednie karmienie sposobem na zapobieganie ulewaniu pokarmu

Jeśli dziecko jest karmione tylko piersią, wtedy przyczyną wymiotów po posiłku może być zbyt szybki przepływ pokarmu. Dziecko po prostu nie nadąża z łykaniem pokarmu, który zbyt szybko spływa z piersi. To z kolei powoduje, że połyka dużo powietrza, które odbija się wraz z pokarmem. By zapobiec ulewaniu pokarmu warto obserwować niemowlę podczas ssania, a jeśli zauważy się, że nie nadąża ono z połykaniem mleka, należy przerwać karmienie na kilka minut. W tym czasie dziecko powinno podnieść się do pionowej pozycji, co pozwoli odbić się połkniętemu już powietrzu. Trzeba także odciągnąć z piersi niewielką ilość pokarmu przed rozpoczęciem na nowo karmienia. Warto powtarzać takie przerwy w trakcie jednego karmienia nawet kilkukrotnie - w zależności od tego czy zauważy się, że dziecko ma problem z połykaniem pokarmu. Jeśli zaś niemowlę karmione jest mlekiem z butelki, dla uniknięcia ulewania pokarmu należy dbać, aby smoczek, który dziecko ma w ustach, był zawsze pełen mleka, a nie powietrza.

Praktyczne porady związane z ulewaniem pokarmu

Czasami zdarza się, że ulewanie pokarmu jest spowodowane po prostu zbyt dużą jego ilością w żołądku dziecka. Wtedy wystarczy, że nie będzie ono przekarmiane. Korzystniej jest karmić dziecko częściej małymi porcjami niż rzadziej większymi posiłkami. Trzeba także po każdym karmieniu dziecka pamiętać, by przytrzymać je w pionowej pozycji, co znacznie ułatwia odbicie się połkniętego podczas posiłku powietrza. Ponadto należy zapewnić dziecku w trakcie karmienia i po jego zakończeniu spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Nie powinno się zaraz po posiłku przewijać dziecka i wykonywać innych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto zaleca się, by wezgłowie łóżeczka było uniesione względem podłogi o 30 stopni. Po karmieniu najlepiej położyć dziecko w nim na lewym boku lub brzuchu, z uniesioną lekko głową i bacznie je wtedy obserwować.