Umywalka z granitu - wady i zalety

Umywalki z granitu są piękne i niepowtarzalne, ale mogą przy instalacji, transporcie czy czyszczeniu sprawić właścicielom pewne problemy.

Obecnie bardzo popularne na rynku są wyroby z granitu a przede wszystkim umywalki. Granit czyli skała magmowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością i strukturą, gdyż kamień ten może przybrać różne odcienie szarości, bladego różu, zieleni, czerwieni czy czerni. Używa się go przede wszystkim w budownictwie jako kamień dekoracyjny ale także budowlany. Występuje w postaci dużych bloków, łatwo się go tnie i poleruje. Umywalka z granitu sprawdzi się w każdym domu. Do czyszczenia granitu najlepiej stosować neutralne środki z detergentami, idealny będzie płyn do mycia naczyń. Aby utrzymać ładny połysk i zapobiec osadzaniu się nieczystości powinniśmy go regularnie przecierać środkami zawierającymi wosk.

Zalety granitowych urządzeń
W większości umywalki z granitu wykonywane są z dużą starannością, ręcznie robione. Polerowane z wielką pieczołowitością i precyzją przeważnie z jednego bloku kamienia. Mogą być błyszczące lub matowe według naszego gustu. Granit jest bardzo wytrzymały, odporny na sole i kwasy oraz porysowania mechaniczne przez długi okres. Odpowiednio zadbaną umywalką będziemy mogli się pochwalić przez wiele lat. Możemy być pewni, że nasz produkt jest unikalny ponieważ ciężko znaleźć ten sam odcień tworzywa. Nie tylko kolor jest w naszych rękach ale i kształt można dobrać według naszych upodobań. Popularny jest owal, ścięty stożek, kwadrat, prostokąt, kwiat, muszla lub czółno. Już wypolerowane umywalki z granitu nie wymagają dodatkowej impregnacji. Pasują niemal do każdego wnętrza. Warto skorzystać z rad specjalistów, którzy doradzą z czym i gdzie najlepiej komponują się tego typu umywalki. Są to produkty warte swojej ceny czego dowodem jest ich ciągle wzrastająca popularność. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wady produktów z granitu
Umywalki kamienne są dużo droższe niż popularne dotąd modele innego pochodzenia. Są również trudne w transporcie ze względu na ich wagę. Mogą sprawić kłopot z montażem. Nie wolno za mocno dokręcać korka ponieważ grozi to pęknięciem kamienia. Trzeba je mocno osadzić na stabilnym podłożu. Jeśli chcemy wybrać kolor i fakturę musimy nieco dłużej czekać na gotowy produkt gdyż dłużej trwa jego powstawanie. Umywalka z granitu nie powinna być czyszczona za pomocą soków z cytryny, octów, żrących środków z zawartością chloru. Trzeba również pamiętać, że dodatkowego zabezpieczenia potrzebują umywalki niepolerowane. Powierzchni kamiennych nie wolno szorować ostrymi narzędziami ponieważ bardzo łatwo je porysować.