Uniejów - miejsce, które warto odwiedzić

Uniejów to miasto słynące z zabytkowych budowli arcybiskupa Skotnickiego oraz basenów termalnych zapewniających relaks i rozrywkę dla całej rodziny.

Uniejów to miasto o charakterze turystycznym, położone w województwie łódzkim nad rzeką Wartą. Oprócz kilku interesujących zabytków główną atrakcję stanowią baseny termalne.

Zamek biskupi oraz historyczne świątynie to główne zabytki miasta

Uniejów kojarzony jest głównie z zamkiem, jedną z najlepiej zachowanych budowli obronnych w regionie. Wybudowany został w latach 1360-1365 na polecenie arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego, w miejscu dawnej drewnianej fortecy, która została zniszczona podczas krzyżackiego ataku na miasto. Budowla jest położona tuż obok rzeki Warty i otoczona malowniczym parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów. Aktualnie w zamku działa hotel i restauracja, w miesiącach letnich organizowane są jarmarki oraz turnieje i pokazy rycerskie. Drugi imponujący zabytek Uniejowa to także wybudowana na polecenie arcybiskupa Skotnickiego Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. We wnętrzu podziwiać możemy zabytkowe prezbiterium z XIV wieku oraz ołtarze boczne z XVI wieku. W jednej z kaplic znajduje się także sarkofag błogosławionego Bogumiła, pochodzący z 1666 roku. W pobliżu kościoła zwrócić uwagę należy także na neobarokową wieżę kościelną z zegarem, wybudowaną w 1901 roku.

Baseny termalne i kasztel rycerski to centra rozrywkowe Uniejowa

Uniejów stał się w ostatnim czasie znanym miastem ze względu na baseny termalne. Zdrowotna, termalna solanka znajduje się na głębokości około 2000 metrów i wydobywana jest za pomocą trzech odwiertów na powierzchnię. Gorące kąpiele w uniejowskich termach są prawdziwym relaksem dla duszy i ciała, pomagają często przy schorzeniach reumatycznych, oddechowych, nerwobólach, a także mają leczniczy wpływ na choroby nosa, uszów i układu krwionośnego. Do dyspozycji gości są trzy baseny o różnej wielkości i temperaturze wody, a także specjalne zabiegi wellness i spa. Uniejów posiada również drugą doskonałą atrakcję rozrywkową, jest to zbudowany tuż obok basenów kasztel rycerski. Składa się on z doskonale odtworzonej, średniowiecznej wieży oraz budynku mieszkalnego. Wnętrza zrekonstruowano z pieczołowitą dokładnością, ręcznie wykonano antyczne meble oraz stalowe zamki i okucia w drzwiach. W kasztelu istnieje możliwość noclegu w jednej z rycerskich komnat, a rankiem serwowane jest średniowieczne śniadanie składające się z wędlin, sera, płatków z miodem, garnca wiejskiego smalcu oraz koziego mleka.