Uniwersytet Humboldta - studiować w stolicy Niemiec

Uniwersytet Humboldta to wiodąca berlińska uczelnia wyższa oferująca swoim studentom wysoki poziom nauczania, leżąca w samym centrum jednej z najbardziej fascynujących i nowoczesnych metropolii Europy.

Studiowanie za granicą nie musi być kosztowne i skomplikowane. Jedną z ciekawszych możliwości oferuje stolica Niemiec. Berlin może się poszczycić trzema renomowanymi uniwersytetami publicznymi, z których najstarszy to założony w 1810 roku Uniwersytet Humboldta. Większość zajęć odbywa się tam w historycznych budynkach skoncentrowanych wzdłuż głównej i bogatej w zabytki ulicy Unter den Linden. W słoneczne dni studenci odpoczywają w przerwach tuż obok turystów przed Katedrą Berlińską lub chronią się w cieniu drzew nad Szprewą.

Organizacja studiów

Oferta Uniwersytetu Himboldta jest wyjątkowo bogata i każdy bez problemu znajdzie na niej właściwy dla siebie kierunek. W razie problemów dotyczących studiów pomoc znaleźć można w jednym z biur Studienberatung. Studiować na tak zwanym HU można niemalże wszystko, od kierunków humanistycznych, przez ścisłe i ekonomiczne, po medycynę. Nabór na większość z nich odbywa się dwa razy do roku, a pierwszym punktem rekrutacji jest organizacja uni-assist, która dokonuje wstępnej selekcji i analizy podań. Uniwersytet Humboldta oferuje wiele zajęć prowadzonych w języku angielskim, jednak studiowanie na większości kierunków wymaga znajomości przede wszystkim języka niemieckiego. Ten natomiast, podobnie jak inne języki obce, doskonalić można później w trakcie semestru w Centrum Językowym oferującym studentom kursy w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Życie studenta na uczelni i poza nią

Organizacja czasu po zajęciach to oczywiście kwestia indywidualna. Uniwersytet Humboldta ma jednak w swojej ofercie kilka atrakcyjnych możliwości, które bez problemu zatrzymają niejednego studenta w murach uczelni. Pierwsze kontakty można zawrzeć w klubie Orbis, który zajmuje się m.in. wymianą językową, organizacją imprez kulturalnych i wycieczek fakultatywnych. Kinomani udadzą się natomiast z pewnością do klubu filmowego. Warto też wykorzystać fakt mieszkania w Berlinie i poznać samo miasto, które nie da się porównać do żadnego innego. To miejsce kontrastów, tyczących się zarówno architektury jak i mentalności i stylu życia jego mieszkańców; to miasto "multi-kulti" promujące tolerancję i swobodę wyrażania siebie. Berlin jest stolicą europejską, w której bez problemu wytchnienie znaleźć można nad jednym z licznych jezior. To miasto tętniące życiem i kreatywnością, ściągające tu zarówno przedsiębiorców jak i artystów. Uniwersytet Humboldta, duma Berlina, jest doskonałym miejscem do studiowania.