Uniwersytet Kalifornijski – studiować w słońcu

Uniwersytet Kalifornijski to jeden z najlepszych i największych uniwersytetów świata, obejmuje sieć dziesięciu uniwersytetów i wiele współpracujących ośrodków badawczych.

Uniwersytet Kalifornijski to rozbudowana, licząca wiele placówek, uczelnia publiczna w słonecznym stanie Kalifornia. Jej początki sięgają 1868 roku, kiedy założony został pierwszy oddział w Berkeley (dla porównania najnowszy powstał w 2005 roku). Jest on uznawany za jedną z najlepszych uczelni amerykańskich, posiadającą jeden z najsprawniej działających systemów uniwersyteckich na świecie. Może poszczycić się wybitnymi wykładowcami w każdej dziedzinie. System, jakim w istocie jest ta uczelnia, tworzy wielką infrastrukturę, na którą poza kampusami, bibliotekami i ośrodkami badawczymi składają się muzea, teatry, ogrody botaniczne, stacje telewizyjne i radiowe, a nawet port lotniczy i morski.

Organizacja Uniwersytetu Kalifornijskiego

Uniwersytet ten obejmuje dziesięć kampusów rozmieszczonych w różnych miastach tego stanu. Poszczególne jednostki uniwersyteckie znajdują się w Berkeley, Davis, Irvine, Los Angeles, Merced, Riverside, San Diego, San Francisco, Santa Barbara i Santa Cruz. Uniwersytet Kalifornijski zarządza Narodowym Laboratorium Energii w Berkeley, Los Alamos i Livermore, które ogółem obejmują badania w zakresie biologii kwantowej, nanonauki, nowoczesnych systemów energetycznych, ochrony środowiska, systemów komputerowych, superkomputerów, biotechnologii i wiele innych dziedzin. Zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Uniwersytet współpracuje z NASA, prowadząc badania nad zwiększeniem bezpieczeństwa i skuteczności misji kosmicznych, zaopatrując tą agencję w nowe technologie i techniki naukowe. Kolekcja książek, jaką dysponuje sieć bibliotek uniwersyteckich jest jedną z największych na świecie. Sieć uniwersytetów kalifornijskich o wspólnej nazwie Uniwersytet Kalifornijski oferuje studia na dużej liczbie wydziałów, w swojej ofercie ma wiele kierunków, nawet takie, których nazwy brzmią egzotycznie. Zasadniczo edukacja dotyczy stopni licencjackich, magisterskich i doktoranckich.

Osiągnięcia Uniwersytetu Kalifornijskiego i jego absolwentów

Uniwersytet Kalifornijski jest bardzo prestiżową uczelnią. Jego pracownicy odpowiadają za przeszło 2500 patentów oraz 5500 wynalazków z różnych dziedzin nauki. Uniwersytetcy pracownicy naukowi otrzymali łącznie trzydzieści siedem Nagród Nobla. Pracuje na nim duża liczba członków Narodowej Akademii Nauki, Akademii Sztuki i Nauki oraz Narodowej Akademii Inżynierii. Wielu spośród wykładowców to ludzie nagrodzeni licznymi wyróżnieniami, zarówno amerykańskimi jak i międzynarodowymi. Dwie licencjackie uczelnie Uniwersytetu Kalifornijskiego znajdują się na pierwszym i drugim miejscu wśród amerykańskich szkół publicznych, a siedem - w pierwszej jedenastce. Według jednego z rankingów - Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata - oddział w Berkeley zajmuje drugie miejsce wśród uniwersytetów publicznych i prywatnych, a kampusy z Los Angeles i San Diego należą do pierwszej światowej piętnastki.