Uniwersytet Laval – jak studiować w Kanadzie

Uniwersytet Laval to najstarsza uczelnia północnoamerykańska, tętniąca życiem nowocześniej nauki, ale otoczona malowniczymi lasami, łąkami i zabytkową architekturą kolonialną.

Jest to uczelnia publiczna i najstarszy uniwersytet w Ameryce Północnej. Powstał za sprawą biskupa Nowej Francji - Francois de Lavala, w 1663 roku. Początkowo było to seminarium teologiczne, aby w 1852 roku otrzymać od brytyjskiej królowej Wiktorii uprawnienia uniwersyteckie. Nieco później powstał drugi ośrodek w Monteralu, który na początku dwudziestego wieku stał się samodzielną jednostką o nazwie Uniwersytet w Monteralu. Uniwersytet Laval znajduje się w stanie Quebek, w Quebec City na obrzeżach starego miasta. W swojej infrastrukturze obejmuje wiele zabytkowych budowli z okresu kolonialnego i znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należy do grona najlepszych uniwersytetów kanadyjskich, co wiąże się z największym wsparciem finansowym przeznaczanym na badania i edukację.

Studia na Uniwersytecie Laval

Uczelnia ta oferuje ponad czterysta programów akademickich umożliwiających otrzymanie tytułu licencjata, magistra lub doktora. Działa tu siedemnaście wydziałów, do których należą: Wydział Humanistyczny, Nauk Społecznych, Teologiczny, Pedagogiczny, Zarządzania, Rolnictwa i Nauk o Żywności, Stomatologii, Leśnictwa, Prawa, Medycyny, Muzyki, Farmacji, Pielęgniarstwa, Architektury, Filozofii, Studiów Wyższych i najbardziej rozwinięty - Inżynierii. Wydział Inżynierii obejmujący także nauki przyrodnicze zajmuje się najnowszymi zagadnieniami nauki dając możliwość studiowania na takich kierunkach jak biochemia i mikrobiologia, inżynieria chemiczna, informatyka, elektronika, optyka, metalurgia, geologia, czy matematyka. Uniwersytet Laval dysponuje przeszło dwustu ośrodkami badawczymi. Pracuje na nim ponad półtoratysiąca profesorów uczących rocznie około trzydziestu tysięcy studentów. Choć Uniwersytet Laval jest głównie francuskojęzyczny to jest dobrze przygotowany na anglojęzyczną część społeczeństwa kanadyjskiego oraz na studentów przybywających z zagranicy, oferując kursy francuskiego. Z uwagi na dwujęzyczność społeczeństwa kanadyjskiego, część kierunków opiera się na języku angielskim.

Ciekawostki Uniwersytetu Laval

Ponad połowa Uniwersytetu Lavala to lasy, łąki, ogrody botaniczne i boiska sportowe. Uniwersytet oferuje więc wraz z nauką wypoczynek w środowisku naturalnym. Ponad czterdzieści budynków Uniwersytetu Laval jest połączonych podziemnymi tunelami mającymi całkowitą długość około dziesięć kilometrów, które w ziemie są ogrzewane. Dysponuje również jednym z największych kompleksów sportowych w Kanadzie. Biblioteki Uniwersytetu Laval posiadają duży księgozbiór obejmujący ponad pięć milionów woluminów. Wśród absolwentów znajduje się kilku premierów i ministrów kanadyjskich, senatorów, sędziów Sądu Najwyższego, gubernatorów stanu i burmistrzów miasta Quebec, wielu polityków, w tym przywódców partii kanadyjskich, jak również znani kanadyjscy pisarze i artyści.