Uniwersytet Princeton – studiować u najlepszych

Uniwersytet Princeton należy do światowej czołówki uniwersytetów, może pochwalić się wieloma noblistami, dwoma prezydentami Stanów Zjednoczonych i współpracą z Albertem Einsteinem.

Uniwersytet Princeton założony został w 1746 roku, w miasteczku Elizabeth, w stanie New Jersey. Należy do dziewięciu uniwersytetów kolonialnych, założonych przed rewolucją amerykańską. W 1896 roku został przeniesiony do Princeton i przemianowany. Początkowo było to seminarium dla duchownych kościoła prezbiteriańskiego. W dalszym okresie swojego istnienia ulegał ciągłym przekształceniom, stając się uniwersytetem nauczającym wielu kierunków. W 1930 roku, kiedy otwarto Instytut Badań Zaawansowanych, zaczął on przyciągać wielu znanych naukowców z całego świata. Należał do nich Albert Einstein, zaczynając tam pracę w trzy lata po założeniu i kontynuując do końca życia. Uniwersytet Princeton znany jest także z konserwatywnego podejścia do nauczania kobiet. Pierwszą studentkę przyjął dopiero w 1961 roku, pełne studia dla kobiet otwarte zostały w osiem lat później, dzięki udziałowi mediów publicznych.

 

 

  • Organizacja Uniwersytetu Princeton

Uniwersytet Princeton oferuje edukację w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i inżynierskich. Studia doktoranckie obejmują wszystkie dyscypliny naukowe. Nauczanie na kierunkach inżynierskich, ekonomicznych, architektury, spraw i polityki publicznej, odznacza się dużą oryginalnością i naciskiem na samodzielność studenta. Absolwenci tej uczelni zostają dobrze przygotowani do praktyki zawodowej i życia publicznego. Uniwersytet Princeton nie oferuje studiów w zakresie medycyny, prawa i biznesu. Najbardziej znają jednostką Princeton jest Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Publicznych Wilsona Woodrowa, który przewodził Uniwersytetowi zanim został prezydentem Stanów Zjednoczonych w 1912 roku. Za jego sprawą wprowadzono nowatorskie podejście do nauczania, kładące nacisk na dużą samodzielność i niezależność studenta.

 

  • Osiągnięcia Uniwersytetu Princeton

Uniwersytet Princeton należy do Ligi Ivy zrzeszającej osiem najlepszych uniwersytetów amerykańskich. Może pochwalić się trzydziestoma trzema laureatami Nagrody Nobla i siedemnastoma laureatami National Medal of Science przyznawanym przez prezydenta kraju. Słynie z najlepszego wyposażenia naukowego na świecie, na które przeznaczane są największe środki, w dużej mierze pochodzące od prywatnych darczyńców. Absolwentami byli dwaj prezydencji, wspomniany Wilson Woodrow i James Madison. John F. Kennedy był studentem pierwszego roku, z którego zrezygnował z przyczyn zdrowotnych. Wśród absolwentów uniwersytetu do najbardziej znanych postaci należą: obecna Pierwsza Dama USA Michelle Obama, słynny fizyk Richard Feynman i matematyk John Nash, ale lista znanych osób jest bardzo długa. Nazwa asteroidu 508 Princetonia pochodzi od nazwy Uniwersytetu Princeton, nadana została przez amerykańskiego astronoma Raymonda Dugana.