Uniwersytet w Padwie – studiować w Wenecji Euganejskiej

Jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, Uniwersytet w Padwie, słynie z długiej tradycji polskiej i nowoczesnych badań w wielu dziedzinach naukowych.

Uniwersytet w Padwie należy do najstarszych uniwersytetów, założony został jako szkoła prawna, która szybko stała się jednym z wiodących uniwersytetów europejskich. Dzięki ochronie Republiki Weneckiej, Uniwersytet w Padwie mógł rozwinąć swoją działalność naukową, uwalniając się od wpływów kościelnych. Uniwersytet zarządza wieloma muzeami i jednym z najstarszych ogrodów botanicznych. Uczelnia zasłynęła jednym z pierwszych teatrów anatomicznych w Europie, przyczyniając się do badań nad budową ludzkiego ciała. Uniwersytet w Padwie należy do ścisłej czołówki najlepszych włoskich uczelni. Wiele konferencji, kongresów i badań naukowych przyczyniło się do tego, że Uniwersytet odgrywa ważną rolę w badaniach akademickich o zasięgu europejskim i światowym.

Organizacja naukowa Uniwersytetu 

Uniwersytet w Padwie obejmuje trzynaście głównych wydziałów, do których należą Wydział Rolnictwa, Sztuki i Filozofii, Farmaceutyczny, Pedagogiki, Inżynierii, Prawa, Nauk Politycznych, Psychologii, Statystyki, Medycyny, Weterynarii, Ekonomii i Biznesu, Matematyki, Fizyki i Nauk Przyrodniczych. Wydziały te oferują studia na wielu kierunkach w najbardziej zaawansowanych dziedzinach naukowych. Badania prowadzone przez Uniwersytet są najlepiej ocenianymi badaniami ze wszystkich włoskich uniwersytetów. Do najważniejszych wyników należą badania dotyczące leczenia nowotworów, zwalczanie zagrożeń wąglikiem, rozszerzanie się kosmosu, badanie planety Saturn przy pomocy sondy Cassini–Huygens, różne badania archeologiczne, między innymi dotyczące najstarszego osadnictwa europejskiego czy najstarszego budownictwa chrześcijańskiego w Kapadocji, badania nad wirusem HIV i wiele innych. Uniwersytet w Padwie jest bardzo nowoczesną uczelnią, jego renomę potwierdza duża liczba studentów, którzy przyczynili się do utworzenia dodatkowych, nowych wydziałów. Obecnie na Uniwersytecie rok rocznie studiuje około sześćdziesiąt pięć tysięcy osób.

Wybitne jednostki związane z Uniwersytetem w Padwie

Uniwersytet w Padwie może pochwalić się wieloma niezwykłymi postaciami historii nauki i nie tylko. Należą do nich Giuseppe Colombo - astronom i matematyk, odkrywca rezonansu planetarnego pomiędzy Merkurym i Słońcem, słynny anatom - Fallopius, wielka postać narodowej literatury włoskiej - Ugo Foscolo, czy znany angielski fizjolog, William Harvey. Ale na Uniwersytecie w Padwie znaleźli się również tak znani naukowcy, jak: Galileo Galilei - twórca podstaw nowożytnej fizyki, Mikołaj Kopernik studiujący medycynę, także papież - Sykstus IV. Na Uniwersytecie studiowało wielu Polaków, spośród, których można wymienić renesansowego humanistę Łukasza Górnickiego, poznańskiego biskupa Andrzeja Łaskarza, polskiego szlachcica i pełnomocnika króla Władysława Jagiełły - Mikołaja Kiczkę, poetę Jana Kochanowskiego, hetmana koronnego Hieronima Lubomirskiego czy magnata Jana Zamoyskiego. Wśród absolwentów można znaleźć nawet Giacomo Casanovę.