Uniwersytet Yale - i możesz być dumny, że jesteś studentem!

Nie ma co się dziwić, że Uniwersytet Yale jest powodem do dumy – dostają się tutaj jedynie najlepsi studenci z całego świata tworząc międzynarodową i kosmopolityczną atmosferę.

Liczący ponad 300 lat Uniwersytet Yale, w ostatnich latach bije rekordy w przyjmowaniu zagranicznych studentów. Władzom uczelni zależy na zgromadzeniu w swojej - mieszczącej się w stanie Connecticut – szkole, śmietanki intelektualistów z całego świata. Dlatego też placówka z Yale prowadzi politykę, która oferuje takie samo wsparcie finansowe studentom przyjezdnym, jak i tym ze Stanów Zjednoczonych.

 

 

  • Poznaj historię uniwersytetu

Trzeci najstarszy w USA uniwersytet został założony w 1701. Przez okres trzech wieków jego studenci, absolwenci i wykładowcy ciężko pracowali, aby Yale zyskało rangę jednej z najlepszych szkół wyższych świata, przodujących głównie w rankingach kierunków prawniczych. Dodatkowy prestiż nadaje członkostwo w tak zwanej Lidze Bluszczowej, czyli elitarnej grupie ośmiu najlepszych uniwersytetów amerykańskich. Co ciekawe, nazwa szkoły pochodzi od Elihu Yale’a – pierwszego fundatora szkoły. Na Uniwersytecie Yale studiuje obecnie prawie 17 tysięcy osób i choć nauka jest darmowa, to budżet szkoły sięga 20 miliardów dolarów.

 

  • Nieograniczone możliwości

Biblioteki Yale i jego oddziałów zawierają aż 12 milionów woluminów. O studiach w tym miejscu marzy chyba każdy. Nie tylko dlatego, że studiowali tutaj między innym Bill Clinton, George Bush i Jodie Foster. Wśród absolwentów Uniwersytetu Yale znajduje się także wielu laureatów Nagrody Nobla i zdobywców prestiżowej Nagrody Pulitzera. Amerykańska szkoła wyższa oferuje unikatowy system 4 lat studiów pierwszego poziomu na dowolnie wybranym z 17 kierunków, który sprecyzować można dopiero na drugim roku. Przyjęcie na studia jest równoznaczne z pokryciem kosztów nauki studenta przez Uniwersytet. Taką możliwość daje tylko Yale, bo Harvard czy California żądają horrendalnych sum, sięgających nawet 200 tysięcy złotych za rok.

 

  • Jak zostać studentem

Kluczem do drzwi Uniwersytetu Yale jest biegła znajomość języka angielskiego, ale tylko to nie wystarczy. Nie ma co ukrywać, w Ameryce mogą studiować tylko najlepsi. Kryteria rekrutacji wymagają wykazu ocen z ostatniej klasy gimnazjum, pierwszych dwóch liceum, zdania egzaminów standardowych z języka angielskiego i matematyki, napisania eseju o sobie, a nawet listów rekomendacyjnych od nauczycieli zajęć pozalekcyjnych. Wystarczy więc dostać się na Yale aby mieć ogromny powód do dumy i z podniesioną głową nosić na piersi motto Uniwersytetu: ,,Światłość i Prawda”.