Urlop na Antarktydzie

Antarktyda to jedno z najbardziej nieosiągalnych i niezwykłych zarazem miejsc na świecie. To jednak nie przeszkadza jej być najbardziej pożądanym kierunkiem wypraw dla bogatego Zachodu.

Antarktyda mimo, iż nadal pozostaje jednym z najbardziej nieosiągalnych dla człowieka kontynentów ze względu na swoją charakterystykę - to od paru lat zaczęła stanowić cel dla setek turystów.

Antarktyda krainą dla bogatych

Ruch turystyczny na Antarktydzie zwiększa się z roku na rok, jednakże z uroków tego miejsca mogą korzystać tylko bogaci. Znaczna część turystów odwiedzających lodowaty kontynent to mieszkańcy tak zwanego "bogatego zachodu". Wycieczki organizują wyspecjalizowane biura podróży głównie z Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych, Australii i innych. Większość wypraw na Antarktydę odbywa się drogą wodną, jednakże z niektórych części świata organizowane są również loty czarterowe. Na wyprawę statkiem należy przeznaczyć kilka tysięcy dolarów, na przelot niewiele mniej. Na kontynencie istnieje kilka stacji badawczych, które dysponują niewielkimi lotniskami. Przyjmują one małe samoloty pasażerskie, jednakże bardzo rzadko. Częstotliwość lotów ściśle uzależniona jest od warunków pogodowych nad Antarktydą. Jeżeli nie ma możliwości wydostania się z tego obszaru ze względu na złą pogodę, na jednej ze stacji nazwanej Teniente Marsh działa hotel, w którym pasażerowie mogą przeczekać zły okres, trwający czasami wiele dni.

Czym Antarktyda zachwyca turystów?

Najbardziej oddalony na południe ląd, całkowicie skuty lodem od zawsze fascynował naukowców i podróżników z całego świata. Ale również pozostałam niedostępny ze względu na oddalenie oraz bardzo niskie temperatury. Nie przez przypadek Antarktyda nazywana jest biegunem zimna. Zimą temperatura jest tam stosunkowo wysoka, spada "jedynie" do -30 stopni Celsjusza. Latem natomiast, kiedy w Europie panują upały, na Antarktydzie temperatura wewnątrz lądu spada nawet do -80 stopni, co stanowi rekordowy wynik. I choć warunki nie należą tam do najbardziej sprzyjających to jednak na kontynencie istnieje życie. Pośród nielicznych mchów i porostów przechadzają się pingwiny o złotych brwiach. W czeluściach oceanu ukrywają się gigantyczne i fascynujące słonie morskie. Ponadto na Antarktydzie żyją morskie lamparty o kłach i głowach dinozaurów, te jednak nie wzbudzają już tak pozytywnych emocji. Jednak największą atrakcją dla podróżników z całego świata nadal pozostaje gigantyczny lądolód, który zajmuje ponad 95% powierzchni kontynentu, będący największym tego typu obszarem na Ziemi. I choć urlop na Antarktydzie to póki co pomysł jedynie dla bogatych i odważnych, to jednak fakt pozostaje faktem - niewątpliwie jest to najbardziej niezwykłe przeżycie jakiego można doświadczyć.