Urlop na barce mieszkalnej

Urlop na barce mieszkalnej stwarza możliwość spędzenia kilku dni wraz z rodziną i przyjaciółmi oraz nabycia niezwykłych doświadczeń.

Urlop na barce mieszkalnej to wciąż dla Polaków nowy, mało popularny sposób spędzania wolnego czasu. Wzbudza zdumienie, ponieważ jest to trochę inny rodzaj wakacji niż ten, do którego przywykli. Rezerwa, z jaką podchodzimy do takich wczasów wynika często z niewiedzy.

Urlop na barce mieszkalnej - z czym się wiąże?

Nieznaczna ilość ludzi zdaje sobie sprawę, że aby spędzić swój urlop na barce mieszkalnej nie potrzeba mieć żadnych uprawnień do pływania po wodach i kanałach wielu państw, między innymi Holandii, Francji, Irlandii, Niemiec i Włoch. Przed wypłynięciem turystom jest udzielany krótki instruktarz odnośnie obsługi i sterowania barką. W cenę jej wynajmu wliczone jest ubezpieczenie OC oraz CASCO, natomiast nie ma indywidualnej załogi. Awarie sprzętu zdarzają się niezwykle rzadko, ale w razie takiego przypadku na miejsce przybywa specjalna ekipa techniczna, by usunąć usterkę. Podczas urlopu na barce mieszkalnej załoga sama decyduje, gdzie i kiedy chce się zatrzymać. Szczegóły odnośnie tras i możliwych postojów znajdują się w przewodniku, który można kupić w każdej firmie czarterowej. Nie powinno się obawiać urlopu na barce mieszkalnej, ponieważ wyglądają one jak mieszkania z osobną kuchnią, sypialnią, łazienką. Posiadają instalacje elektryczne, ogrzewanie gazowe i zbiorniki z ciepłą wodą. Większość z nich, zależnie od ceny, wyposażona jest we wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty kuchenne.

Urlopowe rejsy na barkach mieszkalnych

Podczas urlopu na barce mieszkalnej każdy z uczestników może być kapitanem, stanąć za jednym z dwóch kół sterowniczych - jednym pod pokładem, w razie niepogody, lub drugim na pokładzie, gdzie obowiązki można łączyć z przyjemnością - jednocześnie sterując i opalając się. Urlop na barce mieszkalnej daje wiele możliwości, nie tylko kąpiele słoneczne. Można wynająć (lub wziąć własne) wędki i łowić ryby, wypożyczyć rowery i jeździć po okolicy, gdy barka cumuje lub zwiedzać okolicę pieszo. To od turystów zależy jak zaplanują swój urlop na barce mieszkalnej. Cumować można przede wszystkim w wyznaczonych do tego specjalnych miejscach. Samo spędzenie urlopu na barce mieszkalnej jest niezapomnianą przygodą, która wymaga od uczestników zgrania i dyscypliny. Przejścia przez śluzy można zaliczyć do najbardziej ekscytujących przeżyć podczas rejsu. Należy wtedy wykonywać bezwzględnie wszystkie polecenia śluzowych, aby wszystko poszło sprawnie i bezpiecznie. Śluzy działają przeważnie od dziewiątej rano do siódmej wieczorem, z godzinną przerwą na lunch. W niektórych krajach są zamykane na czas świąt, a gdzieniegdzie należy śluzy obsługiwać samodzielnie, na przykład na rzekach Lot i Charente. W Niemczech oraz we Francji są one bezpłatne, natomiast w innych krajach należy wykupić specjalne bilety. Szczegółowe informacje na temat urlopów na barkach mieszkalnych można uzyskać w biurach firm czarterowych.