Urlop na Syberii - co oferuje?

Spędzając urlop na Syberii trzeba koniecznie odwiedzić Stołby w Krasnojarsku, jezioro Bajkał oraz Starówkę, cerkwie i muzea w Irkucku.

Urlop na Syberii najczęściej kojarzy się z zimnym terenem, okutym lodem. Jednak miejsce to posiada wiele fascynujących, atrakcyjnych miejsc, do których warto zajrzeć spędzając wypoczynek.

 

  • Krasnojarsk pierwszym przystankiem na Syberii
    Trzecie co do wielkości miasto na Syberii, leżące nad rzeką Jenisej. Zostało założone w 1628 roku. Aktualnie jest to bardzo duży ośrodek gospodarczy, który słynie z Kolei Transsyberyjskiej. Główną atrakcją turystyczną tego regionu jest Rezerwat Stołby. To idealne miejsce dla miłośników wspinaczek górskich, albowiem wysokość gór sięga 90-100 metrów. Niektóre z nich posiadają nawet własne nazwy, jak na przykład Złoty Orzeł, Pióra, Dziad, Baba. Najbardziej popularne są Stołby Centralne, do których można dojechać autobusami z Krasnojarska. Rezerwat otoczony jest rzekami Janisej, Mana oraz Bolszaja Slizniewka. 
  • Bajkał na syberyjski urlop
    Druga atrakcja Syberyjskiego terenu, którą koniecznie trzeba odwiedzić. To wspaniałe, wielkie i najgłębsze jezioro świata ma krystaliczną wodę, która w 20% światowych zasobów nadaje się do spożycia. Jego szerokość wynosi aż 79km, zaś długość sięga nawet 636km. Głębokość "Błękitnego Oka Syberii" dochodzi do 1645 metrów. Na tym wielkim wodnym terenie, znajduje się około 27 wysp, aczkolwiek najbardziej godną uwagi jest Olchon. To największa część lądu, którą otacza Bajkał. Jego powierzchnia wynosi 742 km². To teren bardzo górzysty, ale można na nim znaleźć również stepy oraz lasy sosnowe i modrzewiowe. Olchon oddzielony jest od lądu płytką, ale szeroką cieśniną, która nosi nazwę Małego Morza. Cieśnina ta jest najcieplejszym miejscem w całym Bajkale. 
  • Irkuck - perła Syberii
    Jest to ośrodek gospodarczy, kulturalny a także naukowy. Miejsce, które warto odwiedzić spędzając urlop na Syberii. Jego główna część leży przy prawym boku rzeki Angara. Miasto może poszczycić się między innymi Starówką. Co prawda wiele domów zostało zniszczonych podczas pożaru i odbudowanych w nowym stylu, ale wnętrza nadal pozostają niezmienne. Można tu znaleźć na przykład chińską porcelanę oraz perskie dywany. Zabudowa miasta jest drewaniana, a wiele wejść do domów znajduje się poniżej dróg. Godnym zobaczenia są tu cerkwia, przede wszystkim cerkiew Kriestowozdwiżeńska, z XVIII wieku. Tylko tu zachował się cudowny, kapiący wręcz złotem ikonostas, czyli ozdobna ściana, znajdująca się między ołtarzem a nawą, freski oraz oryginalny wystrój. Odbywając urlop na Syberii i będąc w Irkucku, warto też zajrzeć do muzeum cerkwi prawosławnej w Spasskaja oraz muzeum mineralogicznego na Politechnice Irkuckiej.