Urlop w regionie Abruzji

Abruzja to region w środkowych Włoszech, który oferuje zwiedzającym piękne plaże, szczyty górskie, a także wiele zabytków oraz nowoczesnych atrakcji.

Abruzja to spolszczona nazwa regionu Abruzzo, położonego w środkowej części Włoch. Nazywana ona bywa „mostem”, łączącym północną i południową część tego kraju. Region ten polecany jest osobom chcącym wypocząć z dala od tłumów, cieszyć się pięknem i spokojem natury. Jedną z największych jego zalet jest wspaniałe położenie – z jednej strony bliskość łańcucha górskiego, a z drugiej obecność wspaniałych piaszczystych plaż, na których można zażywać kąpieli słonecznych.

Najbardziej zielony region Europy

Abruzzo określane bywa często jako zielone płuca Europy, a to ze względu na fakt, że jest to region pełen lasów. Około 30% tego obszaru znajduje się pod ochroną – flora i fauna chronione są w trzech rozległych parkach narodowych, jednym parku naturalnym oraz licznych rezerwatach przyrody. Teren ten jest więc idealny dla wszystkich wielbicieli nieskażonej wpływem człowieka natury. Abruzja znana jest również z niezwykle pięknych, piaszczystych, czystych plaż. Wybrzeże tego obszaru ma długość 130 kilometrów. 21 spośród znajdujących się na nim plaż oznaczonych jest symbolem Niebieskiej Flagi, co świadczy o ich czystości, bezpieczeństwie, a także dbaniu o ochronę środowiska. Zaletą tego regionu jest fakt, że w przeciągu kilkudziesięciu minut wypoczynek na plaży można zamienić na wspinaczkę wysokogórską. Wśród znajdujących się w regionie szczytów Apeninów na szczególną uwagę zasługują dwa najwyższe: Gran Sasso oraz Majella. W zimie są one wspaniałą atrakcją dla narciarzy, w lecie oferują chętnym możliwość podziwiania panoramy całego regionu.

Atrakcje turystyczne w regionie Abruzzo

Abruzja to jednak nie tylko piękna przyroda, lecz także zabytki będące świadectwem rozwijającej się przez setki wieków kultury. Kościoły, nekropolie, muzea z licznymi zbiorami dzieł sztuki, a także pustelnie i groty to tylko niektóre z atrakcji wartych zwiedzenia w tym regionie. Często odwiedzanymi miejscami są między innymi Manopello i Lanciano – miejscowości, które są celem wielu pielgrzymek, w tym również z Polski. Niesamowitym przeżyciem jest z całą pewnością również wizyta w położonym na wysokości 2200 metrów nad poziomem morza Obserwatorium Astronomicznym. Nieco niżej, na wysokości 2117 metrów nad poziomem morza, na zboczy góry Gran Sasso znajduje się wspaniały Alpejski Ogród Botaniczny Campo Imperatore. Utworzony został on w roku 1952 i ma obecnie powierzchnię około 3500 metrów kwadratowych. Zwiedzanie możliwe jest jedynie przez kilka miesięcy w roku (od czerwca do września). Podziwiać w nim można faunę charakterystyczną dla obszarów wysokogórskich.