Urlop we włoskiej Apulii

Malowniczy region południowych Włoch – Apulia przyciąga turystów magią krajobrazu, imponującymi pomnikami średniowiecznej historii oraz obecnością śladów starożytności.

Nigdzie na świecie nie występuje tak świetna architektura jak w europejskiej kolebce kultury - we Włoszech. Jeden z najpiękniejszych regionów tego kraju nosi nazwę Apulia i położony jest w południowo-wschodniej części kraju. Znany jest z sielankowej atmosfery krajobrazu i szczyci się wspaniałymi zamkami i rezydencjami.

Starożytna prowincja nad Adriatykiem

Apulia położona jest w południowo-wschodniej części Włoch, u wybrzeża Morza Adriatyckiego i Zatoki Tarenckiej. Region był w starożytności grecką, a następnie rzymską prowincją, w związku z tym zachowały się charakterystyczne dla tej kultury elementy architektury. Są to między innymi domostwa wykonane z białego kamienia, stanowiące wraz z drogami i dziedzińcami zwartą zabudowę wiosek lub miasteczek. Ślady starożytnych Greków i Rzymian odnajdujemy pośród wąskich uliczek, otoczonych gajami oliwnymi i ogrodami. Należą do nich między innymi: antyczne mury obronne w Bari, starożytna kaplica w Monopoli, jak również wiele innych zachowanych fragmentów fortyfikacji. Na szczególną uwagę zasługuje Tarent - starożytny port morski i twierdza obronna, gdzie znajdują się pozostałości spartańskich budowli obronnych. Apulia polecana jest jako miejsce wiosennego lub letniego wypoczynku, a śródziemnomorski klimat sprzyja zażywaniu kąpieli morskich. Odwiedzenie tego regionu Włoch gwarantuje zatem pełen słońca relaks na plaży, w połączeniu ze zwiedzaniem wspaniałych zabytków.

Imponujące zabytki Apulii

Urlop spędzony we Włoszech jest zawsze udany i obfituje w atrakcje turystyczne. Każde miasto Apulii przyciąga swoim niekwestionowanym pięknem. Ta magiczna kraina w południowych Włoszech znana jest z imponujących zabytków kultury - wspaniałych zamków i rezydencji, pochodzących z epoki średniowiecza, renesansu, bądź też baroku. Stolicą regionu jest Bari, z którym związana była polska królowa - Bona Sforza. Miasto szczyci się bogatą historią, znajduje się w nim między innymi wspaniały renesansowy zamek księcia Fryderyka II Szwabskiego. Natomiast w romańskiej Bazylice Świętego Mikołaja, która cechuje się surowością wnętrza, znajduje się mauzoleum królowej Bony, ufundowane przez jej córkę - Annę Jagiellonkę. Bari zatem stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, również dla miłośników historii Polski. Godna podziwu jest też średniowieczna Katedra Świętego Sabina. Warto pamiętać o tym, że Apulia to także niezwykle malownicze, pagórkowate krajobrazy, będące wymarzonym tłem do pieszych wędrówek śladami starożytnych Greków i Rzymian.