Urlop z dala od tłumów - pomysły

Poszukując ciekawych pomysłów na urlop z dala od tłumów znajdziemy kilka propozycji zarówno w Polsce jak i za granicą.

Turystyka i podróże od wielu lat cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. W tej sytuacji dosyć trudno znaleźć miłe, ustronne miejsce, które zapewni nam urlop z dala od tłumów. Kilka interesujących propozycji można jednak zrealizować zarówno w kraju jak i za granicą.

Polskie parki krajobrazowe doskonałą okazją do wypoczynku na łonie natury

  • Położony we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego Drawski Park Krajobrazowy to idealne miejsce na wypoczynek, szczególnie dla miłośników żeglarstwa. Główne jego atrakcje to wspaniałe krajobrazy ukształtowane w wyniku działania lodowca - wały moreny czołowej poprzecinane licznymi jarami, gęste lasy oraz ponad 250 jezior, liczne potoki, torfowiska,a także bogactwo fauny i flory. Szczególnie godny polecenia jest przejazd drogą wojewódzką nr 163 z Czaplinka do Połczyna Zdroju. Wiedzie ona między innymi przez rezerwat przyrody "Dolina Pięciu Jezior" - jest to pięć połączonych Drawą czarujących oczek wodnych, które otacza las.
  • Drugi niezwykle interesujący i zapewniający urlop z dala od tłumów jest Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Położony w Sudetach Zachodnich obejmuje odcinek Bobru pomiędzy Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim. Rzeka w wielu regionach tworzy fantastyczne przełomy - koniecznie zobaczyć trzeba również wybudowaną w 1912 roku Zaporę Pilchowicką (druga największa w kraju po Solinie). Centrum turystyczne regionu stanowi maleńkie, urocze miasteczko Wleń. Ma ono skromny rynek z klasycystycznym ratuszem, a na okolicznej Górze Zamkowej wznoszą się pięknie wkomponowane w skaliste otoczenie ruiny zamczyska.

Relaks w źródłach termalnych i historyczne miejsca nad Dunajem

  • Przekraczając granicę Polski w Łysej Polanie zaledwie 40 kilometrów dzieli nas od słowackiej miejscowości Vrbov. W tej uroczej wiosce czeka na nas prawdziwy relaks dla duszy i ciała - kąpielisko termalne, gdzie do dyspozycji mamy cztery baseny z gorącą (do 38 stopni Celsjusza), leczniczą wodą. Leżąc wygodnie w specjalnych ławkach ze specjalnymi masażami można delektować się błogim odpoczynkiem oraz podziwiać przepiękną panoramę Tatr Słowackich w tle. Vrbov to również doskonała baza wypadowa do okolicznych zabytkowych miast - Kezmarok, Poprad czy Levoca, a także do Parku Krajobrazowego "Słowacki Raj".
  • Kolejna ciekawa propozycja, aby spędzić urlop z dala od tłumów to pogranicze słowacko-austriackie. Miasteczko Hainburg an der Donau do złudzenia przypomina nasz polski Kazimierz nad Wisłą. Jest malowniczo położony wśród wzgórz, na jednym z nich znajdują się ruiny zamku z pięknym widokiem na Dunaj i okolicę. W okolicy warto odwiedzić również Park Archeologiczny "Carnuntum" - największe w Europie Środkowej i najdalej na północ położone dawne, rzymskie miasto. Było ono potężną stolicą prowincji Panonia oraz elementem umocnień granicznych, a także centrum handlu na szlaku bursztynowym, łączącym Rzym z wybrzeżem Morza Bałtyckiego.