Ustawienia ISO - pomoc

Ustawienia ISO o wysokiej wartości w aparacie ułatwia wykonanie zdjęcia gdy warunki oświetleniowe otoczenia nie sprzyjają.

Ustawienia ISO pozwalają na zmianę czułości filmu na padające na niego światło w aparatach analogowych lub na matrycę w cyfrowych. W aparatach cyfrowych istnieje możliwość zmiany parametru ISO gdy funkcja aparatu jest ustawiona na MANUAL, nie ma takiej możliwości gdy jest ustawiona funkcja AUTO. Ustawienia ISO w aparatach cyfrowych oscylują między 100 a 400, natomiast w lustrzankach cyfrowych od 100 do 3200.

 

 

  • Jak poprawnie ustawić wartość ISO 

Poprawne ustawienie wartości ISO zależy od dobrej oceny oświetlenia otoczenia, w którym chcemy zrobić zdjęcie. Jeśli jest ciemno, pochmurno wówczas wydłużamy czas naświetlania aby zdjęcie było jaśniejsze. Jeśli nie chcemy aby zdjęcie zostało " poruszone" lub by było "niewyraźne"( co wiąże się przy długim czasie naświetlenia) wówczas ustawiamy wysoką wartość ISO (500, 800, 1600). Dzięki temu, mimo złych warunków oświetleniowych nadal możemy wykonać udane zdjęcie.

 

  • Negatywna strona wysokiej wartości ISO

Minusem wysokiej wartości ISO jest powstanie szumów na zdjęciu, obniża to jakość zdjęcia. Jednak przy małych formatach mogą być one niezauważalne. Można skorzystać z wielu programów do obróbki zdjęć. Przy ich pomocy można zredukować szumy powstałe na skutek wysokiego ISO.

 

  • Co możemy zrobić by uniknąć szumów przy ustawieniu wysokiego ISO 

Jeżeli chcemy uniknąć szumów i zrobić zdjęcie z niskim ISO (100 lub 200) przy ubogim oświetleniu, możemy użyć lampy błyskowej. Jednak pamiętajmy, że nie zawsze sztuczne oświetlenie daję dobry efekt. Lampa błyskowa również nie sprawdzi się gdy chcemy zrobić zdjęcie pejzażu o zmroku. Oświetli ona tylko najbliższe otoczenie, a tło pozostawi w czerni. W takim przypadku ratunkiem jest ustawienie ISO o wysokiej wartości.
Aby zapobiec poruszeniom przy wydłużonym czasie naświetlenia możemy zastosować statyw. Zdjęcie będzie czyste i wysokiej jakości. Jednak sprawdzi się tylko wtedy gdy robimy zdjęcia obiektom nieruchomym. Ruchome elementy na zdjęciu pozostaną rozmazaną smugą.

 

  • Wszystko w rękach fotografa

Zasadą każdego fotografa jest ustawienie niskiego ISO zawsze wtedy gdy warunki oświetleniowe są sprzyjające. Daje to pewność, że zdjęcie będzie wysokiej jakości. Jednak gdy napotykamy trudne warunki oświetleniowe możemy ustawić ISO o wysokich wartościach. Zdjęcie będzie dobrze naświetlone, bez poruszeń. Decyzja należy do fotografa i jego pomysłu na uzyskanie różnego rodzaju efektów jakie dają ustawienia w aparacie.