Usunąć wirusy online – tak się uda

Programy do usuwania wirusów online warto stosować do szybkiego sprawdzenia plików i pozbycia się wirusów w awaryjnych sytuacjach.

Wirusy komputerowe, robaki, pluskwy czy programy typu spyware (atakujące dysk i zbierające informacje o użytkownikach bez ich zgody) powstają codziennie. Równie szybko jak nowe wirusy tworzone są narzędzia do obrony przed nimi. Jedną z możliwości jest użycie programów do usuwania wirusów online.

 

 

  • Kiedy używać skanerów online?

Jednym z typowych objawów ataku złośliwej aplikacji jest gwałtowne spowolnienie prędkości pracy komputera. Często uniemożliwia to zainstalowanie oprogramowania za pomocą którego można ją skasować. W takim wypadku usunięcie wirusa online jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli nawiązanie połączenia z internetem nie jest możliwe należy spróbować uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci. W tym celu trzeba ponownie uruchomić komputer. Gdy na ekranie pojawi się logo producenta należy wcisnąć klawisz F8, a następnie wybrać odpowiednią opcję. Większość z dostępnych skanerów online instaluje niewielki plik umożliwiający kontakt między komputerem a serwerem na którym znajduje się aktualna baza danych wirusów. Skaner online sprawdza wskazany przez użytkownika obszar (w niektórych programach użytkownik nie ma możliwości wyboru), a na koniec wyświetlany jest raport o ilości infekcji i udanych próbach usunięcia szkodliwych aplikacji. Skanery online nie mogą jednak całkowicie zastąpić pełnej wersji programu antywirusowego, gdyż ze względu na technologię nie są one w stanie przeskanować pamięci operacyjnej czy tablicy partycji dysku. Dlatego skanery online, zaleca się raczej do sprawdzania nowych plików i nośników danych, które pochodzą z niepewnego źródła.

 

  • Dostępne aplikacje – wady i zalety

Programy do usunięcia wirusów online nie zaburzają pracy innych programów oraz nie zajmują miejsca na dysku twardym. Większość z nich ma dostęp do aktualnej bazy antywirusowej. Zdarza się jednak, że internetowa wersja aplikacji (na przykład Panda Active Scan 2.0) jest bardziej okrojona niż ta, którą możemy pobrać na dysk. Większość skanerów online wykorzystuje kontrolkę ActiveX co ogranicza ich stosowanie do przeglądarki Internet Explorer i komputerów posiadających system operacyjny Windows. Można znaleźć również takie, które korzystają z pliku napisanego w języku Java. Użytkownicy komputerów mogą wybrać z pośród wielu darmowych programów (czasem należy się zarejestrować). Niektóre skanery online, takie jak Kaspersky Online Virus Scanner, ESET Online Scanner pozwalają jedynie na identyfikację wirusów. Z kolei programy takie jak BitDefender Online Virus Scan, Trend Micro HouseCall, F-Secure Online Virus Scanner nie tylko skanują, ale również usuwają wirusy i aplikacje spywere. Z kolei Panda Active Scan 2.0 wyszukuje spyware, robaki i wirusy, ale usuwa jedynie wirusy. W internecie znaleźć można również polskie oprogramowanie - starszy program mks_vir oraz nowszy ArcaOnline. Ciekawym, darmowym narzędziem jest Microsoft Safety Scanner, który oprócz identyfikacji i usuwania wirusów oczyszcza dysk twardy oraz zwiększa wydajność komputera.