Usuwanie farby wodorotlenkiem sodu

Usuwanie farby wodorotlenkiem sodu jest jedną z najskuteczniejszych metod chemicznego usuwania farb olejnych.

Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed zadaniem usunięcia starej warstwy farby przed kolejnym malowaniem, wie jak trudne jest to zadanie. Jedną z najlepszych metod, którą możemy zastosować w domu jest użycie roztworu sody kaustycznej. Skrobanie i inne metody mechaniczne mogą uszkodzić malowaną powierzchnię, natomiast preparaty specjalistyczne dostępne w sklepach farbiarskich bywają bardzo drogie. Dlatego godna polecenia jest metoda usuwania farby wodorotlenkiem sodu.

  • Właściwości wodorotlenku sodu
    Wodorotlenek sodu, czyli NaOH, jest białą substancją pozbawioną zapachu, bardzo dobrze rozpuszczającą się w wodzie. Posługując się nim należy zachować daleko posuniętą ostrożność, ze względu na jego silne właściwości żrące. Dobrą ochronę stanowią lateksowe rękawiczki ochronne, a każde zabrudzenie skóry należy przemyć bieżącą wodą. W celu uniknięcia kontaktu NaOH z oczami należy stosować ochronne gogle. Substancja ta nie jest toksyczna, jednak jej bardzo silne właściwości zasadowe czynią ją niebezpieczną. Pojemnik z wodorotlenkiem sodu i jego roztworami należy bezwzględnie trzymać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
  • Skąd wziąć wodorotlenek sodu
    Najodpowiedniejszym miejscem na zaopatrzenie się w NaOH są sklepy chemiczne. Dostępna tam soda kaustyczna pozbawiona jest zanieczyszczeń. Wodorotlenek sodu jest też głównym składnikiem chemicznych udrażniaczy rur typu kret. Częstym dodatkiem do nich są aluminiowe granulki, które nie przeszkadzają jednak w przygotowaniu roztworu.
  • Przyrządzanie roztworu
    Usuwania farby wodorotlenkiem sodu dokonujemy za pomocą jego wodnego roztworu. Najczęściej stosowanym do usuwania farby jest roztwór 10%. Oznacza to, że na szklankę wody musimy użyć około 25 gramów NaOH. Należy pamiętać, że soda kaustyczna rozgrzewa się w czasie rozpuszczania, należy więc dodawać ją powoli, najlepiej cały czas mieszając. W zależności od ilości potrzebnego nam roztworu należy użyć odpowiednich pojemników szklanych lub plastikowych. Do niektórych zastosowań można wykorzystać wyższe stężenie NaOH, poprzez dodanie odpowiednio większej ilości wodorotlenku. Aby obliczyć stężenie procentowe roztworu należy masę dodanego NaOH wyrażoną w gramach podzielić przez masę całego roztworu i pomnożyć przez 100. Tak przygotowany roztwór nanosimy na powierzchnię, z której chcemy usunąć farbę. Pamiętając o zachowaniu środków ostrożności w postaci rękawic i gogli możemy przystąpić do delikatnego oczyszczania powierzchni. Należy pamiętać, że wodorotlenek sodu może usunąć ochronną warstwę cynku np. z blachy ocynkowanej i nie należy stosować go do takich powierzchni. Inne powierzchnie dobrze tolerują usuwanie farby wodorotlenkiem sodu.