Usuwanie historii w Safari

Usuwanie historii w Safari może odbywać się poprzez wymazanie całej listy odwiedzonych stron, kasowanie pojedynczych wpisów lub automatyczne czyszczenie historii.

Safari to przeglądarka internetowa. Jeśli jesteś jej użytkownikiem i odwiedzasz codziennie wiele witryn, może się okazać, że przechowywanie danych o nich istotnie obciąża pamięć twojego komputera. Rozwiązaniem tego problemu jest wymazywanie historii przeglądania. Usuwanie historii w Safari może być również pomocne, gdy szukasz prezentu dla któregoś z domowników i nie chcesz, by ten ktoś przypadkiem wpadł na trop twoich poszukiwań albo gdy nieopatrznie pozwoliłeś przeglądarce zapamiętać hasło do portalu społecznościowego i obawiasz się, że ktoś się zaloguje na twoje konto.

 

 1. Wymazywanie całej historii przeglądania
  Usuwanie historii w Safari może polegać na usunięciu całej historii przeglądanych stron lub na kasowaniu pojedynczych wpisów. Pierwszy wariant jest nieco prostszy i o wiele szybszy od drugiego. Aby skasować całą listę odwiedzanych witryn należy przede wszystkim uruchomić przeglądarkę Safari, wybrać zakładkę "Historia" z górnego menu przeglądarki, a następnie kliknąć opcję "Wymaż historię". Jeśli pasek menu nie jest widoczny, należy wcisnąć klawisz Alt, by go wyświetlić. W nowym okienku musimy potwierdzić naszą decyzję o usunięciu historii przeglądania, a także zdecydować, czy chcemy zachować listę Top Sites (czyli spis naszych ulubionych stron internetowych). Jeśli wszystko jest tak, jak sobie tego życzymy, potwierdzamy wybór, klikając przycisk "Wymaż".
   
 2. Kasowanie pojedynczych wpisów w historii
  Nieco bardziej czasochłonne jest usuwanie historii w Safari w postaci pojedynczych wpisów. Aby tego dokonać, należy w pierwszej kolejności kliknąć ikonę otwartej książki widoczną w lewym górnym rogu przeglądarki. W nowo otwartym oknie wybieramy pozycję "Historia" z samej góry lewego menu. W dolnej części ekranu widzimy teraz listę wszystkich odwiedzonych witryn. Pozycje można usuwać pojedynczo, zaznaczając je kliknięciem lewego przycisku myszy i wciskając klawisz Delete albo klikając na nich prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Usuń". Wpisy można też kasować grupowo poprzez przytrzymanie klawisza Ctrl i zaznaczenie wszystkich interesujących nas stron lewym przyciskiem myszy oraz wciśnięcie klawisza Delete. Uwaga, kliknięcie na kilku wybranych pozycjach prawym przyciskiem myszy spowoduje zaznaczenie wpisu znajdującego się aktualnie pod kursorem.
   
 3. Automatyczne kasowanie historii
  Jeśli usuwanie historii w Safari odbywa się regularnie, warto rozważyć skorzystanie z opcji jej automatycznego wymazywania. W tym celu należy otworzyć menu czynności (oznaczone ikoną koła zębatego widoczną w prawym górnym rogu przeglądarki), a następnie wybrać "Preferencje" (alternatywnie można tego dokonać wciskając kombinację klawiszy Ctrl+,). W nowym okienku przechodzimy do pierwszej od lewej zakładki "Ogólne", następnie odszukujemy linijkę "Usuń wpisy historii". Z rozwijanego menu określamy, z jaką częstotliwością chcemy wymazywać listę odwiedzonych witryn - codziennie, raz na tydzień, raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc lub raz na rok. Jeśli jednak nie chcemy, by historia była automatycznie usuwana, wybieramy wariant "ręcznie".