Usuwanie odcisków: porady specjalistów

Na usuwanie odcisków są proste, domowe sposoby, a w razie potrzeby pomogą także profesjonalne zabiegi

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Niestety, nie zawsze się to sprawdza w wypadku odcisków. Na przykład buty, które są całkiem wygodne, po dłuższym noszeniu mogą powodować otarcia, uwierać i cisnąć. A z kolei chodzenie z odciskami już niejednemu uprzykrzyło życie. One same rzecz jasna nie wyglądają estetycznie. Dlatego dobrze jest znać choć kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie odcisków, polecanych przez specjalistów. W szybkiej uldze dla naszych stóp pomogą między innymi plastry i maści, jednak usuwanie odcisków i modzeli najlepiej zacząć w specjalizującym się w tym gabinecie kosmetycznym.

Najprostsze sposoby
Odciski to zrogowaciały naskórek, który może naciskać na miękkie tkanki stopy, powodując ból. Najłatwiejszym sposobem usuwania odcisków jest ścieranie ich odpowiednią tarką (nie pumeksem). Najlepiej połączyć to z wcześniejszą rozgrzewającą kąpielą stóp, a na koniec użyć kremu bądź balsamu. Aby stopy były miękkie i gładkie, dobrze stosować kosmetyk codziennie. Świetnie sprawdzi się taki, który zawiera na przykład miętę czy kamforę. Natomiast do zmiękczającej kąpieli stóp warto wykorzystać sól kuchenną bądź leczniczą. Jeżeli odciski są spore, to przydatne okażą się oprócz tarki ostrzejsze przyrządy, niemniej przy posługiwaniu się nimi trzeba być ostrożnym, aby nie doszło do skaleczenia i jakiejś infekcji. Raz na jakiś czas dobrze jest także użyć peelingu do stóp, domowej roboty lub ze sklepu. W domu możemy poradzić sobie z modzelami czy nagniotkami także przez nałożenie klina z gumy. Jeżeli chodzi o plastry, maści lub inne tego rodzaju specyfiki, odciski po zmiękczeniu za ich pomocą usuwamy mechanicznie. Przy kupowaniu takich produktów należy również zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania.

Metody profesjonalne
W aptekach dostępne są różne preparaty do stóp i na usuwanie odcisków. Wiele z nich jest bardzo dobrych, na przykład plastry i płyny mogą być stosowane punktowo. Jednak raz na jakiś czas naszymi stopami mógłby się zająć specjalista, szczególnie gdy mamy nawracające problemy z uporczywymi odciskami. Czasem wystarczy prosty zabieg u kosmetyczki w ramach pedikiuru, ale niekiedy lepsze okażą się bardziej profesjonalne zabiegi, chociażby laserowe. Istotne jest w tym wybranie dobrego gabinetu, który dysponuje specjalistycznymi urządzeniami i gdzie uzyskamy poradę, co do optymalnych dla nas sposobów pielęgnacji stóp i usuwania odcisków. Pamiętajmy też o pomocnych wkładkach czy poduszeczkach do butów, których możemy używać na co dzień. Czasami nawet konieczna będzie w związku z tym konsultacja z ortopedą lub dermatologiem. Oczywiście, najlepszym sposobem dbania o stopy jest odpowiednie, wygodne obuwie oraz codzienna zwykła ich pielęgnacja. Jeżeli to nie będzie w pełni skuteczne, warto spróbować dobrych kosmetyków, dermokosmetyków czy innych dostępnych dzisiaj preparatów, zasięgnąć rady specjalisty lub skorzystać z profesjonalnych zabiegów usuwania odcisków.