Usuwanie plam z atramentu - domowe sposoby

Usuwanie plam z atramentu za pomocą soli, mleka i cytryny jest ratunkiem dla Twoich tkanin.

Kiedy na nasze ulubione ubranie, lub nowy dywan, wyleje się atrament - nie wpadajmy w panikę! Sytuacja jest możliwa do opanowania i jest to prostsze, niż sądzimy - wystarczy znać kilka przydatnych trików na usuwanie plam z atramentu.

Odzieżowa reanimacja
Wywabianie atramentowych kleksów, różni się w zależności od rodzaju tkaniny. Najlepszym sposobem, dla ubrań wykonanych z materiałów sztucznych, jest zanurzenie poplamionego miejsca w ciepłym mleku, na dziesięć minut. Po upływie tego czasu, odzież należy przeprać w ciepłej wodzie.

  • W przypadku tkanin naturalnych takich jak bawełna czy len - powinniśmy skropić splamiony obszar sokiem z cytryny lub delikatnie potrzeć ściereczką nasączoną spirytusem. Mleko, również i w tym wypadku zdaje egzamin, lecz musi ono być zsiadłe, a proces namaczania powinien trwać godzinę.

 

  • Plam na naturalnym jedwabiu, najlepiej pozbywać się za pomocą ciepłego spirytusu lub ciepłego mleka - przy czym walka z usuwaniem plam z atramentu, powinna zaczynać się od ich krawędzi, kierując się do centrum. Aby efekt był skuteczniejszy, zaleca się późniejsze wypranie tkaniny w specjalnym płynie do jedwabiu.

 

  • Wełna zostanie pozbawiona kleksów przy zastosowaniu mieszaniny gorącego mleka i soku z cytryny. Odpowiedni efekt uzyskamy, przylewając mieszankę przez splamione miejsce. Alternatywnie można użyć ściereczki, którą wcześniej namoczymy w czystym alkoholu.

 

  • Najważniejsze jest jednak, aby pamiętać, że przed całkowitym usunięciem plamy z atramentu, zabrudzonego miejsca nie wolno prasować - to może jedynie utrwalić plamę i uniemożliwić nam pozbycie się jej raz na zawsze.

Pierwsza pomoc w dywanowej sprawie
Usuwanie plam z atramentu - na dywanie, wymaga bardziej radykalnych metod. Jeżeli dywan wykonany jest z wełny, najpierw powinniśmy pozbyć się nadmiaru niechcianego barwnika - pomocna w tym, może okazać się wata, lub bibuła. Następnie czyścimy zabrudzone miejsce szmatką nawilżoną octem, potem gorącym mlekiem, a na koniec przecieramy jeszcze spirytusem.

 

  • Usuwanie plam z dywanu z tkaniny sztucznej jest sprawą łatwiejszą. Aby usunąć plamy z atramentu, wystarczy posypać świeżą plamę, grubą warstwą soli kuchennej i odczekać pół godziny. Na koniec odkurzamy dokładnie. Dzięki ciepłej wodzie z mydłem, pozbędziemy się wszelkich pozostałości.

 

  • Jeżeli natomiast, zdarzy nam się zabrudzić wykładzinę - ratunkiem na usunięcie plamy z atramentu, okaże się polanie strategicznego miejsca ciepłym mlekiem i posypanie garścią soli. Po godzinie ścieramy wszystko używając wilgotnej ściereczki.