Usuwanie plam z rdzy

Plamy z rdzy są uporczywe, jednak nie należy rozpaczać, gdy poplamiliśmy naszą ulubioną bluzkę, gdyż istnieją sprawdzone sposoby, które poradzą sobie nawet z rdzą.

Często na naszych ubraniach lub tkaninach użytku domowego robią się plamy różnego pochodzenia, którym standardowe namaczanie i pranie niestety nie pomaga. Należy pamiętać, że do różnych tkanin trzeba stosować różne środki do ich wywabiania. Jest jedna prosta zasada – im plama jest świeższa, tym łatwiej jest ją wywabić. Pamiętajmy również, że jeśli po praniu plama nie zeszła – nigdy nie należy jej prasować, bo czynność ta tylko urwali plamę.

Gotowe rozwiązania na plamy z rdzy
Prawdziwym utrapieniem dla każdej gospodyni są plamy z rdzy, ponieważ są dość trudne do usunięcia. Każdą plamę, nawet tą starą możemy potraktować gotowymi środkami chemicznymi przeznaczonymi do wywabiania. W sklepach mnóstwo jest takich detergentów. Należy się wcześniej zapoznać z zaleceniami producenta, odnośnie rodzajów tkaniny, do jakich środek ten może zostać użyty i warunków jego stosowania. Ceny wywabiaczy plam są bardzo różne i czasem warto się zastanowić, czy jego koszt nie będzie wyższy niż cena naszej poplamionej bluzki czy spódnicy. Niestety środki tego typu są bardzo sile i mogą wywoływać uczulenia lub podrażnienia skóry. Szczególnie, wrażliwa skóra naszych dzieci, może źle reagować na wywabiacze plam. Wtedy warto zastosować domowe metody pozbycia się rdzy, dobrze wypróbowane i znane przez nasze babcie.

Domowe sposoby na plamy z rdzy

  • Jeżeli plama z rdzy jest świeża, a poplamioną tkaniną bawełna lub len, nie jest tak źle. Plamę taką należy potraktować sokiem z cytryny lub mocnym roztworem kwasku cytrynowego. W razie konieczności, jeśli plama nie zeszła, należy powtórzyć czynność kilkakrotnie, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Następnie spłukać plamę wodą. Niestety bardziej delikatne tkaniny źle reagują na sok z cytryny. Z plamami z rdzy dobrze radzi sobie również proszek do pieczenia – należy go wetrzeć w plamę a następnie tkaninę uprać.
  • Jeśli plama z rdzy jest stara, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Plamę taką należy polać 10% roztworem kwasu szczawiowego. Kwas szczawiowy jest rozpuszczalny w wodzie i kupimy go w sklepie chemicznym lub sklepie z farbami. Cena tego specyfiku jest rożna, ale średnio zapłacimy za nią około 15 zł za 1 kg. Następnie tkaninę płuczemy w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku. Czynność należy powtarzać kilkakrotnie, aż plama zniknie. Na sam koniec tkaninę należy uprać.