Usuwanie sieci w Windows 7

W jaki sposób skutecznie odciąć nasz komputer od internetu i usunąć sieć w Windows 7? Dowiedz się, jak usunąć pojedyńczą sieć lub jak wyłączyć kartę sieciową.

Często przebywając w miejscach publicznych czy w zasięgu hot-spotów, nie życzymy sobie by nasz komputer był podłączony do internetu. Usunięcie sieci w Windows 7 możemy wykonać na conajmniej dwa sposoby.

Usuwanie pojedyńczej sieci WiFi w Windows 7

Jeśli chcesz zlikwidować pojedyńczą sieć która łączy się automatycznie z Twoim komputerem, kliknij w ikonkę połączenia sieci bezprzewodowych. W Windows 7 znajdziesz ją łatwo na pasku uruchomionych zadań, koło zegara systemowego. Po kliknięciu zobaczysz listę nawiązanych połączeń sieciowych. Kliknij na interesującym Cię połączeniu prawym przyciskiem myszy i wybierz "rozłącz". Następnie wybierz "Otwórz Centrum sieci i udostępniania". Po lewej stronie panelu znajdź i kliknij "Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi". W nowym widoku zobaczysz listę skonfigurowanych wcześniej sieci. Klikając na wybranej sieci prawym przyciskiem myszy, możesz wybrać opcję "Usuń sieć". Należy jednak pamiętać, że usunięcie sieci w Windows 7 oznacza również to, że skasujesz hasło dostępu do tej sieci jeśli była to sieć zabezpieczona, oraz inne ustawienia które były zdefiniowane wcześniej dla tego połączenia. Usunięcie sieci w Windows 7 możesz łatwo przywrócić, wybierając ją z listy dostępnych połączeń na której się pojawi, jeśli jesteś w jej zasięgu. W przypadku gdy jesteś poza zasięgiem tej sieci, a chcesz przywrócić możliwość łączenia się z nią i nie widzisz jej na liście dostępnych połączeń, w panelu "Centrum sieci i udostępniania" musisz wybrać ponownie "Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi" i w oknie skonfigurowanych połączeń w górnej belce kliknij "Dodaj" i wybierz "Ręcznie utwórz profil sieciowy". Po uzupełnieniu niezbędnych informacji, połączenie z tą siecią gdy znajdziesz się w jej zasięgu, znowu będzie możliwe.

Usunięcie całkowite sieci w Windows 7

Inną prostą i szybką metodą usunięcia sieci w Windows 7, bez utraty zapisanych ustawień, jest wyłączenie wszelkich kart sieciowych. Wystarczy przejść do Panelu Sterowania, wybrać "Sprzęt i dźwięk" a w nim odnaleźć "Menedżera urządzeń" oznaczonego ikoną administratora. Po kliknięciu pod nazwą naszego komputera rozwinie się lista sprzętu zainstalowanego w naszym komputerze. Rozwiń pozycję "Karty sieciowe". Zobaczysz wszystkie karty sieciowe zainstalowane w Twoim systemie. Usunięcia sieci w Windows 7 dokonasz wybierając odpowiednią kartę sieciową i klikając na nią prawym przyciskiem myszy i zaznaczając "Wyłącz". Po wybraniu opcji "Wyłącz" urządzenia te przestają pracować, a tym samym usunęliśmy sieć w Windows 7. Włączenie i nawiązywanie połączeń z siecią będzie możliwe po ponownym wyborze interesującej nas karty sieciowej i kliknięciu na jej nazwie opcji "Włącz". Ta metoda usunięcia sieci w Windows 7 nie powoduje utraty ustawień konfiguracyjnych jakie mieliśmy zapisane dla naszych połączeń, ponieważ wyłącza tylko na jakiś czas urządzenia odpowiadające za komunikację z siecią.