Usypianie dziecka – sprawdzone porady mam

Usypianie dziecka to czynność, którą należy starannie opracować, aby w przyszłości proces ten nie sprawiał rodzicom zbyt dużego problemu. Warto unikać kilku podstawowych błędów, które choć na pozór wszystko ułatwiają, to w rzeczywistości kształtują u dziecka niewłaściwe nawyki.

Usypianie dziecka to czynność, która jest powtarzana kilkakrotnie w ciągu dnia, dlatego odpowiednie wypracowanie schematu tej czynności pozwala na uniknięcie w przyszłości niepotrzebnych problemów. Zwłaszcza młodzi rodzice mają z tym aspektem spore trudności, ponieważ wydaje im się, iż dziecko zaśnie tylko wtedy, gdy będzie noszone na rękach. Jest to jednak rozwiązanie ostateczne, którego nie należy wdrażać do planu dnia już na samym początku.

Opracowanie spójnego schematu

Niemowlęta szczególnie cenią sobie regularność rytmu dnia. Warto jest więc ustalić w miarę możliwości regularne pory snu dla dziecka, które po pewnym czasie staną się jego nawykami. Dzięki temu o danej porze niemowlak sam będzie odczuwał potrzebę drzemki, przez co dużo łatwiej będzie go uśpić. Dziecko powinno mieć odpowiednio przygotowane miejsce do snu. Nie powinien w nim panować zbyt duży chłód czy ciepło. Miejsce powinno być w miarę możliwości odizolowane od reszty domowników tak, aby dziecko miało zapewniony spokój i względną ciszę. Większość malców najchętniej zasypia podczas karmienia. Nie ma tu znaczenia czy jest to butelka czy pierś. Podczas tego procesu malec czuje ciepło drugiej osoby i to go uspokaja oraz pomaga w odprężeniu się. Podczas usypiania dziecku można także dać do ręki ulubionego misia lub po prostu pieluszkę flanelową, do której będzie się ono mogło przytulić.

Kołysanie i lulanie

Jeśli malec nie zaśnie podczas karmienia to tuż po nim można dziecko delikatnie ukołysać. Należy przy tym unikać zbyt energicznych ruchów, ponieważ dziecko po karmieniu może zwrócić pokarm. Nie należy tego również robić przez zbyt długi czas, ponieważ dziecko szybko przyzwyczaja się do takich czynności. Wystarczą dwie - trzy minuty, po których należy dziecko odłożyć do łóżeczka. Jeśli zacznie płakać to nie należy reagować natychmiast. Być może po kilku chwilach samo zaśnie. Jeśli to nie nastąpi, czynności te należy powtórzyć. Podczas kołysania maluch powinien znajdować się w pozycji embrionalnej to znaczy lekko skulonej. Dzięki temu będzie się czuł bezpiecznej, a usypianie dziecka będzie dużo prostsze i przyjemniejsze.