Używanie Filezilla krok po kroku

W celu wysłania lub odebrania plików przez Internet godne polecenia jest używanie Filezilla, darmowego klienta FTP oferującego szybki i bezpieczny transfer oraz intuicyjną obsługę.

Filezilla jest darmowym klientem FTP (File Transfer Protocol – protokół przesyłu plików) o otwartym kodzie, co umożliwia jego dowolną, legalną modyfikację i dostosowanie do specyficznych potrzeb konkretnego użytkownika. Jest dostępny na wiele platform i systemów operacyjnych, takich jak Windows: Xp, Vista i 7, Linux czy Mac OS. Pomimo swojej uniwersalności i wszechstronności używanie Filezilla jest bardzo proste. Do najważniejszych zalet programu należą: obsługa protokołów SSL (Secure Socet Layer – zaszyfrowany strumień danych) oraz TLS (Transport Layer Security - rozwinięcie protokołu SSL), odpowiadających za najwyższy poziom bezpieczeństwa przesyłanych danych i udostępniona obsługa standardu IPv6, czyli Internet Protocol w wersji sześciobajtowej, pozwalający na tworzenie dużo rozleglejszych sieci komputerowych niż w przypadku obecnie stosowanego IPv4.

Instalacja Filezilla
Instalację programu rozpoczynamy od ściągnięcia pliku instalacyjnego z najpewniejszego źródła, a mianowicie ze strony grupy odpowiadającej za wsparcie projektu Filezilla: filezilla-project.org. Można oczywiście ściągnąć plik instalacyjny z innych stron, jednak należy uważać, by nie stać się ofiarą szkodliwego oprogramowania dołączonego do pliku pobranego z niepewnego źródła. Trzeba pamiętać, by z kilkunastu dostępnych, wybrać plik instalacyjny odpowiedni dla naszego systemu operacyjnego. Po uruchomieniu pliku instalatora musimy zaakceptować postanowienia licencji GNU, wolnego i otwartego oprogramowania. Następnie wybieramy komponenty dostępne do instalacji, między innymi dokumentację w różnych językach czy ikonki menu start i pulpitu. Dla mniej zaawansowanych użytkowników w zupełności wystarczą ustawienia domyślne. Następnie wybieramy folder docelowy. Po szybkiej instalacji 16 MB danych używanie Filezilla jest już możliwe. Program instaluje się domyślnie w języku polskim.

Używanie Filezilla
Główny interfejs programu do złudzenia przypomina programy typu Commander (Norton, Total). Jest to zamierzone działanie autorów mające na celu szybsze przyswojenie obsługi Filezilla osobą zaznajomionymi z tamtymi programami. Aby połączyć się z wybranym serwerem FTP używamy paska Quick Connect bar, czyli paska szybkiego połączenia. W polu "Serwer" wpisujemy adres serwera FTP lub jego numer IP. Musimy jeszcze uzupełnić okienka "Nazwa użytkownika" i "Hasło", niezbędne do identyfikacji naszego komputera. Następnie klikamy przycisk „Szybkie łączenie” i już jesteśmy połączeni z wybranym serwerem. W największym oknie programu, znajdującym się po lewej stronie, ukazana jest struktura katalogów lokalnych, natomiast po prawej stronie – katalogi dostępne na serwerze. W oknach poniżej wyświetlone są pliki znajdujące się w tych katalogach. Aby skopiować pliki między serwerem a komputerem lokalnym należy wybrać odpowiednie katalogi: źródłowy oraz docelowy, zaznaczyć interesujące nas pliki, kliknąć na nich prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję upload (wyślij). Można również zastosować technikę drag & drop (przeciągnij i upuść). W tym przypadku klikamy i trzymamy lewym przyciskiem myszy na pliku, który nas interesuje i przenosimy go do folderu docelowego, następnie puszczamy lewy klawisz. Używanie Filezilla ułatwia doskonała pomoc dostępna z poziomu programu.